Русенски фармацевти алармират за липса на ваксини срещу менингит
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Препоръчителната имунизация е недостъпна въпреки създадената организация за поставянето ѝ в РЗИ
В складовете в цяла България не могат да бъдат открити одобрените ваксини срещу менингит, алармират аптекари от Русе. Проблемът е особено тревожен, тъй като въпреки създадената организация в регионалните здравни инспекции (РЗИ) за поставяне на ваксината, гражданите първо трябва да я закупят самостоятелно, защото не е включена в задължителния имунизационен календар.
"Това, че е създадена организация в здравните инспекции в страната да се извършват имунизации срещу менингит е добре. С какво обаче ще се случва това?" - питат се фармацевтите от Русе. Те споделят, че правят всичко възможно да набавят ваксината, въпреки че досега нито един пациент не е проявил интерес към нея, предаде телевизия КИС 13.
Цена и дозировка
Ваксината срещу менингококова инфекция струва около 90 лева, като за възрастни е необходима само една доза, докато за деца до 6 месеца се препоръчват две дози. Експертите обръщат внимание, че менингококовата инфекция може да засегне хора от всички възрастови групи.
Симптоми на заболяването
Основните симптоми на менингококовата инфекция включват силно главоболие, трудност при ходене, болки в мускулите и рязко повишаване на температурата. Здравните специалисти препоръчват незабавно търсене на медицинска помощ при подобни симптоми.























