Русенският "чай на безсмъртието" покорява света въпреки трудностите

7
Производителите на комбуча от Русе споделят за изхвърлените 10 тона продукция и отказаното финансиране по пътя към успеха
Производителите на комбуча от Русе споделят за изхвърлените 10 тона продукция и отказаното финансиране по пътя към успеха Снимка: Ася Пенчева

Производителите на комбуча от Русе споделят за изхвърлените 10 тона продукция и отказаното финансиране по пътя към успеха

Пътят към успеха рядко е лесен, а историята на Гергана и Мирослав от Русе е ярък пример за това. Тримата млади предприемачи, които произвеждат комбуча – древна пробиотична напитка, известна като "чай на безсмъртието", вече близо три години вървят по нелек път, белязан с редица препятствия.

"Минахме през ада. Започнахме с бизнес план, който се оказа тотално недостатъчен дори за стартиране на бизнес процесите. Започна всекидневно пресмятане. Надскочихме бюджета над 15 пъти, което доведе до изключително труден живот, докато успеем да намерим сила. Всички банки ни отрязаха. Беше доста трудно", сподели Миро пред БНР.

Въпреки трудностите, двамата ентусиасти не се отказали. Особено сложен се оказал процесът по разработване на правилната рецепта – повече от 10 тона продукция изтекли в канализацията, докато достигнат до качеството, което ги удовлетворява.

"Полезно е и ни харесва. Намерихме нещо, което би ни било приятно да произвеждаме. Знаем, че го правим хубаво и качествено. Нямаме никакви притеснения от клиентите и това какво може да кажат", разказва Гергана за БНР.

Всичко започнало почти на шега с подарък за Гери от Испания. "Когато майка ми ми изпрати гъбата, въобще не знаех за какво става въпрос. Оставих си я в хладилника – 1-2 седмици никакво внимание. После започнах да чета малко повече и направих първата комбуча вкъщи. Тя много ми хареса и започнах да си зареждам бутилки с различни вкусове", разказва тя.

От домашна напитка до международно признание

Производството на домашна комбуча прилича много на занаятчийските хлебопекарни, в които отглеждат квас и с много тънкости месят дъхавите и полезни за здравето ни самунчета. Така и русенските производители следват стриктно процеса, за да получат качествен продукт.

Само три години след началото, усилията им се възнаграждават с покана да участват в световното състезание за комбуча, което ще се проведе през октомври в Барселона.

Миро споделя, че е доволен от положителните новини около приемането на еврото, тъй като това ще улесни работата и ще намали разходите им.

Българската комбуча вече е намерила място не само на родния пазар, но и в Румъния, Унгария и Швеция. Дали на етикетчето с русенски адрес ще заблести медал, ще стане ясно след световното състезание през октомври. Дотогава двамата млади предприемачи ще доказват с труда и умовете си, че и в България може.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    2
    Гражданин
    Това е ,,старо откритие,, Това,че вие сте млади и не го знаете,не значи ,че сте направили откритие !!!
  • 1
    1
    Аз
    И къде е? Трябва ли да ходим в Румъния, Унгария и Швеция?
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Кирооо, събуди са бре! Заспал си у сладоледа!

- И кво бе, що ма стряскаш?

- Премести са у салатата, да не настинеш!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари