Русе ще отбележи 153 години от гибелта на Ангел Кънчев

0
Официална церемония и възстановка на трагичните събития ще се проведат на 17 март до Понтон №5 и паметника на революционера
Официална церемония и възстановка на трагичните събития ще се проведат на 17 март до Понтон №5 и паметника на революционера Снимка: Dunavmost

Официална церемония и възстановка на трагичните събития ще се проведат на 17 март до Понтон №5 и паметника на революционера

Русе се готви да почете паметта на младия български революционер Ангел Кънчев с официална церемония и историческа възстановка на 17 март. Събитията ще отбележат 153-тата годишнина от трагичната гибел на един от най-близките съратници на Васил Левски.

Според прессъобщение, разпространено от Община Русе, възстановката на трагичните събития ще започне в 10:30 часа на кея до Понтон №5. Русенският клон на Национално дружество „Традиция" ще представи жива картина на случилото се в съдбоносния ден, когато заловен от османската полиция, младият революционер предпочита да сложи край на живота си, вместо да бъде пленен.

След края на възстановката присъстващите ще се отправят към паметника на Ангел Кънчев, разположен на булевард „Славянски", където в 11:00 часа ще започне официалната церемония по повод трагичната годишнина.

Участници в церемонията

В официалната церемония ще вземат участие Общинският духов оркестър, XIII Младежки гвардейски отряд към Общинския младежки дом, както и талантливите възпитаници на Детска вокална група „Слънце" към Общинския детски център за култура и изкуство. Специално участие ще имат и учениците от Основно училище „Ангел Кънчев" – Русе. Свещеници от Русенската Света митрополия ще отслужат заупокойна молитва в памет на героя.

Организаторите приканват учебни заведения, читалища и други организации, желаещи да се включат в официалния ред за поднасяне на венци, да направят своите заявки до 14 март на електронната поща [email protected].

Ограничения в движението

Жителите и гостите на Русе трябва да имат предвид, че движението на автомобили в района на паметника ще бъде преустановено между 10:45 и 11:30 часа. Общинската администрация призовава водачите да освободят мястото от паркирани превозни средства, за да се осигури безпрепятствено провеждане на церемонията.

Ангел Кънчев – кратка биография

Ангел Кънчев е роден в Трявна и загива в Русе едва на 22-годишна възраст. Животът му, макар и кратък, е изпълнен с революционна дейност и отдаденост на националната кауза. Той участва във Втората българска легия в Белград, а през лятото на 1871 година е назначен от Българския революционен централен комитет (БРЦК) за помощник на Васил Левски, с когото стават близки съратници.

Талантливият оратор изиграва важна роля в сформирането и дейността на Русенския революционен комитет. Той държи вдъхновяващи сказки, изнася беседи в училища и черкви, събира над 1000 народни песни и неуморно работи за духовното израстване на българите.

На 17 март 1872 година (5 март по стар стил) Ангел Кънчев трябва да пътува за Букурещ с важна мисия до БРЦК. На русенското пристанище обаче е предаден и обграден от османската полиция. За да не бъде заловен жив и подложен на мъчения, той решава сам да сложи край на живота си. Последните думи на младия революционер са „Да живее България!".

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Две мишки ядат лента от филм. Едната казва:
- Хм, как ти се струва?
Другата:
- Книгата беше по-добра!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари