Румъния за първи път има жена за премиер
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 1

Румънският президент Клаус Йоханис назначи евродепутатката Виорика Дънчила за трети премиер на страната в рамките на 7 месеца, като тя е първата жена на този пост в страната.
Предшественикът й - Михай Тудосе, подаде оставка от поста на министър-председател, късно в понеделник след борба на лобита в управляващата Социалдемократическа партия с лидер Ливиу Драгня, предаде БНР.
Дънчила (54 г.) е евродепутат от листата на СДП от 2009 г., като се занимава с въпросите на земеделието и селското развитие. Тя е заместник-председател на комисията по земеделие и селско развитие в Европейския парламент. Дънчила също така е ръководител на женската организация на румънските социалдемократи.
Дънчила, която е сондажен инженер, е заемала ръководен пост в администрацията и в окръжната партийна организация на СДП в окръг Телеорман, където председател на Окръжния съвет в периода 2000-2012 г. е бил настоящият лидер на СДП Ливиу Драгня.
Дънчила бе номинирана за нов премиер във вторник от Изпълнителния комитет на левоцентристката Социалдемократическа партия, която има мнозинство в парламента.
























Държавата губи половин милиард лева от нелегални горива
Тристранният съвет обсъжда преработения проектобюджет
Криминалисти задържаха трима наркодилъри при спецакция в...
Вълна от митинги "НЕ на омразата" ще залее страната във...
Пенсионери: С бонуса от 120 лева ще си купим разфасовано...