Протестна вълна залива София на 10 декември

2
Събитието преминава под наслов "ОСТАВКА! ВЪН Пеевски и Борисов от властта"
Събитието преминава под наслов "ОСТАВКА! ВЪН Пеевски и Борисов от властта" Снимка: Симеон Кръстев / Facebook

Събитието преминава под наслов "ОСТАВКА! ВЪН Пеевски и Борисов от властта"

Мащабен протест с искане за оставка на правителството ще се проведе тази сряда, 10 декември, в центъра на София. Организаторите от коалицията "Продължаваме промяната – Демократична България" (ПП-ДБ) и граждански сдружения призовават хората да излязат на площад "Независимост" (Ларгото) точно в 18:00 часа.

Събитието преминава под наслов "ОСТАВКА! ВЪН Пеевски и Борисов от властта", като основното искане е незабавно оттегляне на кабинета "Желязков", определян от недоволните като "сламено правителство".

Призив за масово недоволство

В разпространеното в социалните мрежи съобщение организаторите определят предстоящата демонстрация като ключов момент за бъдещето на страната. Според тях единственият начин да се противодейства на задкулисието е чрез масов натиск от улицата.

"Силата на недоволните българи е най-мощното оръжие срещу мафията! Страх ги е. Нека този път да бъдем още повече! Иначе ще продължат да се преструват, че не са чули какво искат протестиращите", се казва в позицията на организаторите.

От коалицията са категорични, че целта е "трайно изгонване на Борисов и Пеевски от властта", като обвиняват управляващите в използване на "мутренски номера и изфабрикувани провокации" за потушаване на напрежението.

Политически контекст и ескалация

Това ще бъде третият голям протест за последните седмици, след като на 1 декември хиляди граждани блокираха центъра на столицата. Недоволството избухна с нова сила покрай приемането на Бюджет 2026, който според опозицията обслужва корупционни интереси, въпреки уверенията на управляващите, че стабилността е нужна за влизането в еврозоната от 1 януари 2026 година.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов вече коментира демонстрациите, заявявайки, че правителството няма да подаде оставка, за да не се компрометира приемането на еврото. Въпреки това напрежението остава високо, като се очакват и паралелни протестни действия в други големи градове на страната.

"Да превърнем 10 декември в символ на свободата и отпора срещу корупцията, мафията, кражбите, олигархичното управление и лъжите, с които отровиха държавата ни", призовават още инициаторите на шествието.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Нямам търпение да почнат да обявяват бедствено положение заради преспи от 3 сантиметра и арктически температури от минус два градуса.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари