Пресушеното езеро "Липник" възпрепятства тренировките по кану-каяк

1
Кметът на Русе търси баланс между сигурността и спасяването на язовира
Кметът на Русе търси баланс между сигурността и спасяването на язовира

Кметът на Русе търси баланс между сигурността и спасяването на язовира

Контролирано изпускане на водата от езерото "Липник" край Русе е започнало заради компрометирана дига. Мярката, която цели да гарантира безопасността на жителите в Николово, застрашава подготовката на местните спортни клубове и вече разкрива сериозни екологични последици, съобщи NOVA.

От високо се вижда, че езерото е източено почти наполовина. Оголените брегове са разкрили тиня, мъртви миди и отпадъци в едно от любимите места за отдих на русенци.

"Има много риба, миди, диви патици, които гнездят тук. Езерото е живо и важно за нашата работа", коментира Евгени Недев, треньор по кану-каяк и директор на Спортното училище в Русе.

Тренировките са пред провал

Само ден по-рано състезателите по кану-каяк са заминали за национални надпревари, като са успели да проведат подготовката си буквално в последния момент.

"Следващият месец имаме тест на 2 по 4 километра, но вече няма как да го проведем – езерото е твърде плитко, няма необходимата дължина", обясни Ева Пашева, треньор в клуб "Дунав".

Според спортистите ниското ниво застрашава подготовката на десетки състезатели по кану-каяк, гребане и триатлон.

"Ако изпускането продължи, няма да можем да водим тренировъчен процес... Досега мерките са разумни, важно е да продължим с балансиран подход, без излишни емоции. Хората в Николово вече са спокойни, най-лошите прогнози не се сбъднаха. Сега трябва да мислим как да съхраним езерото", каза още Недев.

Ева Пашева подчерта, че спортната общност не се противопоставя на мерките за сигурност: "Никога не сме апелирали да не се действа при риск за населението... Искаме да се намери решение, което да съхрани и спорта, и природата, и безопасността на хората."

Общината чака данни от БАН

На 9 октомври беше установено, че дигата е компрометирана, което наложи частична евакуация в Николово. Община Русе е получила предписание от Агенцията по метрологичен и технически надзор да източи водоема.

"Работи се денонощно, измерваме пиезометрите в стената на всеки час и правим дълбочинни проби. Надявам се, че при новите данни агенцията ще преразгледа предписанията", каза кметът на Русе Пенчо Милков.

По думите му, резултатите от пробите, извършени от Института по геотехника към БАН, ще бъдат готови в понеделник. Тогава ще стане ясно дали все още съществува реална опасност.

"На първо място е животът на хората. Постоянно разговарям с треньорите, семействата и институциите, за да намерим законово основание да спрем източването на настоящото ниво. След това трябва да направим сериозен ремонт на стената", заяви още Милков.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    3
    Гогата
    Тоя гьол,повече няма да го бъде!
  • 1
    2
    Уважаеми Русенци
    Спряхте коментарите.Не се страхувайте от тази на всинца нас,противна ,мръсна ,коварна,подла,гадна власт.Няма да се повредят IP и MaC адресите на устройствата Ви през google mail и рутерите"подадени" от доставчици
  • 3
    1
    Odysseus from Ithaca
    Кмета на Русе да не слуша врели и некипели и да не се влияе от фактори и явления..Сега е момента да се ремонтира стената да се изчисти дъното и брега на язовира.Сега е момента да се изгребе излишъка и преизлишъка от варовика насипан под новоизграденият мост.Толкова камък е насипан като за основите на мост над планинска река та чак се е оформило нещо като бент и под моста дълбочината е нулева и отока на прясна вода от язовира е слаб и да не кажем нулев.Там риба има ли няма ли,екосистема,биосферa,биоценоза ли е? Зелените мълчат.Преди години един частен предприемач почисти езерото от "рибата" и тя пое в неизвестна посока с неустановен тонаж.Еколози и гребци мълчаха и дума не обелиха.Унищожиха гребна база,разграбиха я и я запалиха в края на предаването.Спортни деятели,активисти мълчаха сякаш са глътнали бастун.Базата беше изоставена умишлено,разграбена и унищожена в края на предаването с пожар който предизвика"събарянето" и.Здраво беше построена.Имаше басейн за академичното.гребане,силови тренировки,бани съблекални.При високи води на р.Дунав тя винаги функционираше.Тук да се изкажат другарите от "Герб" Русе,кметове,областни,общински съвет дейци разни и местни манталите,ресторантьори.Всички такива действия от отминали моменти бяха посрещнати с мълчаливо съгласие и одобрение на русенци.Кой Ви е крив че заради"ляба,белия" сте си тикнали главите в задниците? Краткосрочна е паметта на възмутени и острелени.Отговорност кой понесе? Никой.Кмета да си свърши работата "КАКТО ТРЯБВА" ТОЗИ ПЪТ.КАЧЕСТВЕНО,ПРОДЪЛЖИТЕЛНО И ПОД НАДЗОР БЕЗПРИСТРАСТЕН.АКО Е НУЖНО ДА ПОКАНИ ХОЛАНДЦИ,АВСТРИИЦИ,ШВЕЙЦАРЦИ ОТ ДЪРЖАВНИЯТ СЕКТОР НА ВЪПРОСНИТЕ ДЪРЖАВИ И ОТГОВОРНИТЕ ИМ МИНИСТЕРСТВА.НЯМА ЛОШО.ЗА РУСЕНЦИ Е,ЗА НИКОЛОВЧАНИ И ГОСТИ НА ГРАДА.ЕДИН АВТОБУС ЕЛЕКТРИЧЕСКИ ДА СЕ ПУСНЕ ОТ ДРУЖБА-3 ПРЕЗ ЦЕНТРАЛНА Ж.П.Гара до спирката на обръщалото в Лесопарка Имаше такава.Да сложат и зарядна станция.Унищожават Лесопарка с бездействие,мърлящина,алчност,сеч и потриване на задници във бюрократични столове и фирмаджииски интереси на Дунча и Гунча с цървули без връзки.Русенци особенно по бедните на минимална заплата нямат достъп до Лесопарка,Чифлика,Хижа Приста.Липсват им излишък от средства за транспорт,а и обществен такъв нещо не е както трябва.Цените са.безумни за обикновенният работник и служител.Русе има нужда от гора,дървета,живот и деца здрави.Дейците.на спорта да дирят отговорност за разграбените и унищожени бази и имоти.Не е от липса на средства.Питайте Николовчани каква е била грижата за стената на язовира от 1990 година до днес,а стената на 70 години поне.Питайте Гагалчани,Липничани.Още има живи.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Нямам търпение да почнат да обявяват бедствено положение заради преспи от 3 сантиметра и арктически температури от минус два градуса.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари