Пенчо Милков организира мащабно почистване на язовира в Николово

6
Ще използва принудителното ниско ниво, кани спортисти и граждани
Ще използва принудителното ниско ниво, кани спортисти и граждани Видео: БНТ

Ще използва принудителното ниско ниво, кани спортисти и граждани

Кметът на Община Русе Пенчо Милков обяви, че планира да се възползва от кризисната ситуация с язовира в Николово, като организира мащабна акция за почистване на бреговете му. Инициативата е възможна заради настоящото ниско водно ниво, което позволява достъп до зони, обикновено покрити от вода.

Идеята на кмета е да използва принудителното източване на водоема за положителна кауза.

"Това, което обмислям обаче да направя, да използвам ниското ниво, да организирам акция да почистим бреговете", заяви Пенчо Милков, цитиран от БНТ.

Той уточни, че за целта ще бъде мобилизирана техника и ще се разчита на помощта на граждани и спортисти. "С машини, осигурени от общината, с камиони, със спортистите да помогнат, с граждани," допълни Милков.

Контекст на източването

Възможността за почистването се появи след предписание на Държавната агенция "Метеорологичен и технически надзор" за източване на язовира "Липник". Мярката бе наложена заради компрометирана дига след обилните дъждове преди две седмици.

Настоящата ситуация обаче създаде и сериозни проблеми. Принудителното източване заплашва екосистемата на водоема и оставя без тренировъчна база над 120 състезатели по кану-каяк и гребане от местното спортно училище.

Търси се компромис за спортистите

Успоредно с планирането на почистването, кметът на Русе води "изключително активни разговори" с държавните органи, за да се намери компромис за спортистите. Целта е да се "остави водно ниво на един нормален обем, макар и много ниско, но да могат те да спортуват".

Същевременно Българската академия на науките (БАН) извършва проби на язовирната стена. По думите на Милков, първоначалните обобщени резултати са успокоителни и показват, че "стената конструктивно е в добро състояние".

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    1
    То
    То ще излезе какво сте намислили. Скрито-покрито не остава. При това безводие източвате един резервен водоизточник за изкуствен дефицит и вдигане цената за ползване на водата. Че и да ви го чисти народа. Сякаш парите за чистота не ги даваме пак ние ! За кого ще го чистим, за кого ? Какво сте намислили тайно и потайно ?
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Нямам търпение да почнат да обявяват бедствено положение заради преспи от 3 сантиметра и арктически температури от минус два градуса.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари