Предлагат използване на СРС в разследванията за насилие над животни
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0

Инспектор Камен Николов: Стигне ли се до разследване, значи сме изпуснали нещата
В Народното събрание се проведе кръгла маса за обсъждане на строги и адекватни законови промени срещу престъпленията над животни. Срещата, организирана от парламентарната група на "Продължаваме Промяната-Демократична България", събра над 50 представители на неправителствени организации и всички отговорни институции, съобщи БНТ.
Сред основните предложения са включването на специални разузнавателни средства (СРС) в разследванията за насилие над животни, увеличаване на наказанията и създаването на специален контролен орган.
Инспектор Камен Николов от Главна дирекция "Национална полиция" подчерта необходимостта от превантивна работа, като например ограничаване на нелицензираната търговия с животни онлайн. Той обясни важността на завишаването на наказанията: "Идеята е наказанието за тези състави да бъде до 6 години поне лишаване от свобода, за да може да се възползваме от специални разузнавателни средства за доказване".
Природозащитникът от ДСБ Марта Георгиева обърна внимание на друг съществен проблем: "Хората ги е страх да подават сигнали и да свидетелстват, защото насилниците над животни най често са и над хора, трябва да се адресира този проблем и хората да бъдат защитени".
Зоополиция съществува само на хартия
Почти всички участници в дискусията бяха единодушни, че т.нар. зоополиция функционира само формално и е необходимо създаването на специално звено с ясно разписани правомощия.
Председателят на Сдружението на общинските приюти в община Перник Мартин Жлебинков коментира: "Няма никакви разписани ангажименти на тези хора, няма нищо, ние искаме точно това. И разбира се, двата закона - Законът за защита на животните и Законът за ветеринарномедицинската дейност. За да се стигне до това насилие над животни, всеки човек тези кучета може да ги намери на улицата".
Градският прокурор Христо Кръстев акцентира върху необходимостта от диференциране между убийство и изтезаване на животни в законодателството. Според него за престъпление трябва да се считат също изоставянето на животно и нехуманното отглеждане. Кръстев подчерта и сериозния проблем с бракониерството, като спомена, че 90% от лова на сърни е незаконен.