Потвърдиха антракс във ферма в Хасковско
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0

Заболяването се засича в областта за първи път от 20 години
Случай на опасното заболяване антракс беше потвърден в животновъдна ферма в село Славяново, община Харманли. Лабораторните изследвания доказаха наличието на бактерията при около 200 овце и 100 говеда, съобщи областният управител на Хасково д-р Стефка Здравкова, цитирана от БТА.
Съмненията за инфекцията възникнаха в края на миналата седмица. Веднага след това ветеринарните власти предприеха ваксинация на животните в обекта, която сега продължава в околните стопанства. Според Здравкова, която по образование и професия е ветеринарен лекар, това ще остане единичен изолиран случай.
Първи случай от две десетилетия
Антраксът се засича в Хасковска област за първи път от 20 години, отбелязва "Дневник". Заболяването засяга както животни, така и хора, но заразяването на хората не се случва лесно, обясни Здравкова.
Българската агенция по безопасност на храните потвърди с лабораторно изследване наличието на заболяването. След първоначално възникналото съмнение, служителите на агенцията извършиха ваксинация на всички възприемчиви животни в обекта и в свързания с него животновъден обект, съобщават от БАБХ.
Спешни мерки и ограничения
Директорът на БАБХ-Хасково д-р Георги Илиев заяви, че започна поголовна ваксинация на близо 600 овце и 250 едри преживни животни, отглеждани във ферми и персонални стопанства в селото. Освен ваксинацията следва 14-дневна карантина и забрана за обща паша и водопой.
Ветеринарните власти извършват инвентаризация на стопанствата с животни в района. В сряда в Харманли се очаква да се събере Общинска епизоотична комисия, която ще набележи допълнителни мерки срещу заболяването. Най-вероятно ще бъде ограничено придвижването на животни от засегнатия район.
Опасност от дългосрочно заразяване
Особеността на антракса е, че в контакт с кислород микроорганизмът-причинител образува спори, които могат да останат в почвата в продължение на десетилетия. Заради това при съмнение за антракс е забранено да се отварят труповете на животни, за да не се разпространи заболяването, предава БТА.
В момента няма нови случаи на болни или умрели животни. Областният управител прогнозира, че случаят ще остане изолиран благодарение на бързата реакция на ветеринарните служби.























