Почина първата Царица роза на Казанлък

0
Поклонението пред символа на Града на розите ще се състои в сряда
Поклонението пред символа на Града на розите ще се състои в сряда

Поклонението пред символа на Града на розите ще се състои в сряда

Първата носителка на титлата Мис Роза, която поставя началото на емблематичната традиция в КазанлъкСтефка Таралежкова, си отиде от този свят. Тъжната вест съобщиха от община Казанлък днес, 27 януари 2026 година, в 14:20 часа.

"Благодарим за достойнството и великолепието, с което тя бе и завинаги ще бъде олицетворение на красотата и на началото на една вечна традиция", се казва в официалното съобщение на общината, цитирано от БНР.

Началото на една легенда

Историята на Стефка Таралежкова започва през далечната 1960 година. По време на абитуриентския си бал тя печели рецитал със стихотворението "Нора" на Дамян Дамянов. Като награда получава правото да открие вечерта с първия танц, а по време на празненството върху главата ѝ е поставен венец от рози. Въпреки че тогава моментът не е съпроводен от пищни церемонии, по-късно нейните снимки в розовите градини на село Турия се превръщат в символ на българския туризъм и попадат във всички пътеводители.

Повече от рекламно лице

Макар за широката общественост да остава като първата Царица роза, в Казанлък Стефка Таралежкова е позната най-вече с професионалната си дейност. В продължение на 25 години тя е длъжностно лице по гражданските ритуали и е основател на първия обреден дом в града. През нейните ръце са преминали хиляди влюбени двойки, чиито бракове тя е венчала с достойнство и радост.

Поклонението пред паметта на Стефка Таралежкова ще се извърши на 28 януари 2026 година, сряда, от 12:30 часа в Гробищния парк в Казанлък.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Интервю в държавно учреждение:

- Какво умеете да правите?

- Ами ... нищо.

- Тези места вече са заети.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари