От мечта до 5 милиона дървета – историята на Никола Рахнев

0
Доброволци от всички възрасти участват в най-голямата екологична инициатива у нас
Доброволци от всички възрасти участват в най-голямата екологична инициатива у нас Видео: Bulgaria ON AIR

Без заплати и европроекти, инициативата остава независима и чиста от политически и финансови обвързаности

Има хора, които не просто мечтаят, а превръщат мечтите си в реалност. Никола Рахнев е именно такъв човек. Той е основателят на най-голямата доброволческа инициатива в България, посветена на засаждането на нови гори и дървета, която за 14 години е успяла да постигне впечатляващ резултат – над 5 милиона засадени фиданки.

Всичко започва през 2011 година с една скромна мечта – създаване на малка гора с около хиляда дървета. Днес тази мечта е прераснала в мащабна мисия с милиони реализирани резултати, разказа Никола Рахнев пред Bulgaria ON AIR.

"Първоначалната цел беше да засадим една гора, като аз в най-смелите си предвиждания си мислех, че ще са не повече от 1000 дървета. Но ето, 14 години по-късно, с много труд, с много любов, с много постоянство и с тази българска максима, че апетитът идва с яденето - ако мога да я перифразирам: увереността идва с резултатите", сподели той.

Трудно начало с големи резултати

В началото инициативата далеч не е била лесна за реализиране. Нямало финанси, офис, служители или транспорт – разчитало се единствено на ентусиазма и вярата на няколко доброволци, готови да копаят и садят.

Постепенно, чрез постоянство и реални резултати, доверието в инициативата започва да нараства. За първите седем години е постигнат първият милион засадени дървета, а само в рамките на един сезон по-късно са засадени над милион и шестстотин хиляди фиданки – впечатляваща ефективност, която показва как с постоянство всяка кауза може да се развие.

"В живота всичко е трудно, преди да стане лесно. Докато в един момент, в зрялата част от живота, то става базово умение. Ако вярваш, че има смисъл, ако го правиш от сърце, това не е стрес, а вдъхновение", обясни Рахнев.

Чиста кауза без финансови обвързаности

Едно от най-ценните качества на инициативата е нейната пълна независимост. В нея няма заплати, няма политически или финансови обвързаности. Това гарантира чистотата на намеренията и действията.

Днес в засажданията участват хора от всички възрасти – от малки деца до възрастни над 90 години. Никой не е принуждаван да се включи – всеки трябва сам да узрее за идеята и да я приеме доброволно.

"В началото беше 'вие събирате лайкове по Facebook, никаква гора няма да засадите, вие сте измамници'. И обясняваш на хората, че нито искаш пари от тях, нито нещо друго. Искаме — елате да помагате да засаждаме. Искаме вашия доброволен труд. Постоянството ни доказа, че всичко, което правим, е чисто, безкористно, човешко. Не сме политически ангажирани. Няма европейски проекти. Никой не получава възнаграждение", сподели Рахнев.

Историята на Никола Рахнев и неговата инициатива е доказателство, че в България има хора, готови да работят безвъзмездно за общото благо, извън политически и финансови интереси. Тя е пример за това как една лична мечта може да се превърне в мащабна мисия, която променя страната ни към по-добро.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Интервю с млад милионер:

- Как реализирахте първата си голяма печалба?

- Продавах противозачатъчни сутринта след студентския празник в Банско.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари