Основните причини за катастрофите: маневри, скорост и отнемане на предимство

0
МВР: Над 3 000 пътнотранспортни произшествия от началото на годината
МВР: Над 3 000 пътнотранспортни произшествия от началото на годината

МВР: Над 3 000 пътнотранспортни произшествия от началото на годината

Над 3 000 катастрофи са регистрирани от началото на годината, сочат данни на Министерството на вътрешните работи. Въпреки високия брой инциденти, има и добра новина – броят на загиналите при пътни произшествия е намалял с 36 души в сравнение с първата половина на миналата година.

Основните причини за катастрофите през тази година са неправилни маневри, несъобразена скорост и отнемане на предимство. Според експертите, обучението по безопасност на пътя трябва да започва от рано, за да се формира адекватно отношение към шофирането.

„Сред основните причини са допуснатите от водачите нарушения. Те са свързани основно с неправилни маневри, несъобразена скорост или отнемане на предимство,” заяви комисар Мария Ботева, заместник-началник на отдел „Пътна полиция” при Главна дирекция „Национална полиция” на МВР.

„Подават газ и в един момент развиват скорост над разрешената и над тази, която могат да си позволят, за да овладеят автомобила. Това е един от основните проблеми - неправилният подбор на скоростта, неправилната преценка на тази скорост и неправилната преценка на спирачния път, защото колкото по-голяма е скоростта, толкова по-дълъг е спирачният път,” обясни Петър Вутов от Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България.

Опитът за подражание и натискът от приятели също влияят на решението на младите шофьори да превишават скоростта, коментират специалистите.

„Излиза на пътя. Вижда, че другите карат бързо – и решава и той да се състезава с тях. Прекалено високата скорост, с която младите допускат да управляват автомобилите, също води до изхвърляне на автомобила в завой и удряне в дърво или изпадане в канавката,” подчерта Вутов.

Неправилната преценка на ситуацията и собственото си физическо състояние след употреба на алкохол или наркотици също е сред сериозните рискове на пътя, според органите на реда.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 4
    2
    Докато няма Контрол и
    Адекватни Санкции, нищо няма да се промени.Само с глобички виждаме, че не става.Къде са от КАТ полицаите на живо да следят за безразсъдни действия и най - вече за Респект! Ако с камери ги замествате, съкратете щатовете им.Така ще олекне на бюджета.
  • -1
    1
    Така ли?
    А безобразните и опасни пътища?
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Първата родителска среща за новата учебна година ще започне от... 200 лв.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари