Опасност дебне под отломките в Турция

0
Турските власти отричат, че токсичният прах азбест се носи навсякъде и засяга милиони хора
Турските власти отричат, че токсичният прах азбест се носи навсякъде и засяга милиони хора

Турските власти отричат, че токсичният прах азбест се носи навсякъде и засяга милиони хора

В пострадалите от земетресението райони на Турция все още има отломки от хиляди къщи. В строежа на много от тях е използван азбест. Токсичният прах е навсякъде и засяга милиони хора. Това беше доказано от изследванията, направени от екипа на „Дойче веле” на място, въпреки че турските власти отричат. Здравните експерти предупреждават, че през следващите години десетки хиляди млади хора могат да се разболеят от рак.

Огромен облак прах покрива град Хатай в южна Турция. По-голямата част от града беше засегната от земетресението през февруари. Сега, под отломките, дебне друга опасност - азбестът. Ексклузивното разследване на „Дойче веле” разкрива степента на замърсяване в региона. Експерти по околна среда в страната събраха 45 проби от прах на различни места. Резултатите сочат, че е възможна катастрофа, която да засегне милиони хора.

Турските власти обявиха, че азбестът в региона е под опасните нива. Но според Световната здравна организация дори една вдишана частица азбест може да доведе до рак на белия дроб.

Хората в Хатай опитват да живеят нормално, но са разтревожени заради праха. Както живущите, така и работниците не използват никаква защита. А азбестът може да причини мезотелиом на плеврата и рак на белите дробове за десетилетия. Постоянното излагане на прах може да доведе и до други тежки заболявания.

След два дни в Хатай екипът на „Дойче веле” се мести в Газиантеп, където специалистите взимат друга проба прах от покрива на колата, с която се придвижват. На следващия ден резултатите от лабораторията показват, че автомобилите могат да разнасят прашинки азбест на стотици километри разстояние. Подробните изследвания доказват, че жилищните квартали, почвата, листата и плодовете също имат следи от азбест.

В следващите години ще видим десетки хиляди много млади хора да умират от онкологични заболявания. За да изчислим колко хора са били засегнати в региона, са ни нужни обективни изследвания. Официалните изказвания, в които се твърди, че няма влияние върху хората, само прикриват проблема”, коментира експертът по обществено здраве Йозкан Каан Карадаг. И призовава властите да действат бързо.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари