Общински съветник алармира за опасна сграда в центъра на Русе
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 3

Община Русе обеща нова проверка след сигнала на Мариян Димитров от "Възраждане"
Незавършен строеж на ул. "Николаевска" №24 в Русе, започнат преди повече от 25 години, представлява опасност за жителите и гостите на града. За проблема алармира Мариян Димитров, председател на групата общински съветници на ПП "Възраждане" с официално питане до кмета на града.
"Сградата се руши и представлява грозна гледка за жителите и гостите на гр. Русе. Опасна е за преминаващите по тротоара и е застрашена от самосрутване", посочи в питането си Димитров.
Строежът е започнат през далечната 1997 година с разрешение за "Жилищна сграда с магазини и ателиета на два и три етажа", но четвърт век по-късно все още е без покрив и канализационна система. При валежи водата влиза в основите на сградата, което допълнително влошава състоянието ѝ.
Община Русе ще извърши нова проверка
От общинската администрация отговориха, че след предишно предписание от юни 2020 година, тогава са направили проверка и са счели, че то е било изпълнено. Сега, след питането на общинския съветник, ще извършат нова проверка на място.
"Предвид настоящето запитване, Община Русе приема същото за нов сигнал и ще извърши проверка за състоянието на сградата", се казва в отговора, подписан от Енчо Енчев, временно изпълняващ длъжността кмет на Русе.
Собствениците почти не плащат данъци
Особено внимание привлича фактът, че за имота са платени минимални суми за данъци – едва 5,17 лева за осемгодишен период (2015-2023 г.). Същевременно за 2024 и 2025 година има неплатени задължения от общо 1,52 лева.
Според данните от общината, облагаемата основа включва само 114 кв. м земя, като липсват данни за въведена сграда в експлоатация или за завършен груб строеж. Собственик е Вероника Вълева Трифонова, а като ползвател е посочена Ексапет Вартан Вълчева.
Опасната сграда се намира в централната част на града, близо до емблематични русенски сгради и на оживен пешеходен маршрут.




















Докладвай този коментар за нередност
×Жителю!: Май живееш още в шейсетте години и не си чул, че почти всички красиви сгради по центъра са частна собственост. А защо не се прилага законът и не биват принуждавани собствениците да ги възстановяват, е друг въпрос. Нищо, че прибират наеми от магазините на партера колкото от Витошка.
Докладвай този коментар за нередност
×жител на Русе : Добър ден.Централната част на Русе е пълна с рушащите се красиви сгради,но Общината и Пенчо Милков нямат очи,а дупки и нищо не виждат.
Докладвай този коментар за нередност
×Тая община: Какво работи. Приз 2020 направили предписание и до 2025 никой не е проверил дали е изпълнено, след като е нормално да е поставен срок за изпълнението му. Дебелите счели, че е изпълнено.?!? На тия хора им плащаме заплати за гадаене е то некачествено