Област Русе: Износът расте, но населението бързо застарява

2
се нуждае от спешни мерки за справяне с демографската криза
се нуждае от спешни мерки за справяне с демографската криза Снимка: Dunavmost

Русе се нуждае от спешни мерки за справяне с демографската криза

Област Русе отчита деветия по големина брутен вътрешен продукт на човек от населението в страната, но същевременно се сблъсква с бързо застаряване на населението и недостиг на общопрактикуващи лекари. Това става ясно от последния анализ на Института за пазарна икономика (ИПИ), който представя подробна картина на социално-икономическото състояние на региона.

Според данните на ИПИ, брутният вътрешен продукт на човек от населението в област Русе достига 18,7 хиляди лева през 2022 година, което поставя областта на девето място в страната по този показател. Заплатите и пенсиите също бележат ръст, макар и с по-ниски темпове от средните за страната. Средната годишна брутна заплата на наетите по трудово и служебно правоотношение достига 17,2 хиляди лева, а средната месечна пенсия е 736 лева през 2023 година.

Особено впечатляващо е представянето на Русе в сферата на износа. Областта заема първо място в страната по дял на приходите от износ в нетните приходи от продажби – 58%, при средно 29% за страната. Това показва силна експортна ориентация на местната икономика и интеграция в международните пазари.

Инвестиционната и бизнес активност в областта нарастват и са сравнително добри", отбелязват от ИПИ. Разходите за придобиване на дълготрайни материални активи продължават да се увеличават и достигат 3,7 хиляди лева на човек, а преките чуждестранни инвестиции нарастват до 2,8 хиляди евро на човек.

Силна инфраструктура, висока заетост, но застаряващо население

Русе се отличава и с добре развита транспортна инфраструктура, като е сред областите с най-висока гъстота на железопътната мрежа в страната. Делът на автомагистралите и първокласните пътища е над средния – 22% в областта при 19% в страната. Качеството на пътищата също е над средното, като 43% от настилката е в добро състояние.

Пазарът на труда в Русе също показва положителни тенденции. Коефициентът на заетост достига 78,6% (при 76,2% в страната), а безработицата е 5,5% (при 5,3% в страната). Образователната структура на работната сила е благоприятна – делът на хората с основно и по-ниско образование е 11% (при 15% средно за страната), а висшистите представляват 29% от населението на възраст 25-64 години.

Въпреки тези положителни показатели, демографската ситуация в област Русе буди сериозно безпокойство. Естественият прираст на населението е силно влошен, като през 2023 година коефициентът му е -10,7‰ (при -6,8‰ в страната). Застаряването на населението е особено изразено – делът на децата до 4-годишна възраст е едва 3,8% (при 4,5% в страната), а на хората над 65 години – 26,9% (при 23,8% в страната).

Предизвикателства в здравеопазването и околната среда

Здравеопазването в областта продължава да страда от недостиг на общопрактикуващи лекари. Един местен общопрактикуващ лекар се грижи средно за 2220 души от населението, докато средната стойност за страната е 1701 души на лекар. От друга страна, броят на леглата в многопрофилните болници е над средния – 6,3 на хиляда души при 6,1 на хиляда души в страната.

По отношение на околната среда се наблюдават някои тревожни тенденции. Обемът на образуваните битови отпадъци в областта нараства значително и е над средния – 574 килограма на човек годишно при 488 килограма на човек в страната. Същевременно, делът на предадените за третиране и рециклиране отпадъци остава по-нисък – 69% при 76% в страната. Инсталираните ВЕИ мощности в областта са изключително малко – едва 0,3 киловата на човек при 1,0 киловата на човек средно за страната.

Културен живот и туризъм

Силна страна на област Русе е културният живот. Посещенията в кината достигат 817 на хиляда души (при 684 на хиляда души в страната). Посещенията в местните театри и музеи също нарастват значително. Посещенията в библиотеките са 734 на хиляда души (при 679 на хиляда души в страната).

Туристическият сектор обаче не е силно развит. Броят на леглата в местата за настаняване е едва 13 на хиляда души (при 56 на хиляда души в страната). Реализираните нощувки също са сравнително малко – 1063 на хиляда души в областта (при 4167 на хиляда души в страната).

Въпреки че областта се отличава с добро образование и интензивен културен живот, демографските показатели и някои екологични предизвикателства продължават да бъдат точки, които изискват специално внимание и целенасочени политики за преодоляването им.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 2
    3
    ПОРАСНАЛ
    РАСТЕ НА КОЧА ОНАЯ РАБОТА 🐏😂 !
  • 1
    2
    Ники Пънчев
    Казвате при демографска криза апартаментите ще свършат ... чудесна логика, но не знам ....
  • 6
    1
    Бенедикт
    С Белоев и синчето професор, няма как да привлечете читави студенти, които да останат в града след завършване. Толкова е прост, че не осъзнава как обрича града. В игрите с Медика е силен иначе. дано по скоро приемат закона за здравната каса и да изрежат частните болници от държавното финансиране. С удоволствие ще гледам как се самоиздържат...
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Сънувах, че ме хапе змия.
На сутринта жената ми поиска 200 лв. за маникюр.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари