Николай Вълканов: Държавният контрол върху цените ограничава промоциите

0
Държавата въвежда презумпция за виновност при ценообразуването
Държавата въвежда презумпция за виновност при ценообразуването Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Търговските вериги предупреждават за риск от ново поскъпване при намеса на държавата

Новите законодателни промени, целящи да овладеят растящите цени у нас, крият сериозен риск от прекомерна държавна намеса, която ще доведе до ограничаване на промоциите и ново поскъпване на стоките. Това коментира изпълнителният директор на Сдружението за модерна търговия Николай Вълканов, съобщават от Bloomberg TV Bulgaria.

Според бизнеса предложенията за редакции в Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК) и Закона за защита на потребителите (ЗЗП) създават предпоставки за директна намеса в бизнес моделите. Вълканов посочва, че мерките трябва да бъдат разделени на две групи, като удължаването на изискванията по Закона за въвеждане на еврото е до известна степен оправдано предвид по-високите разходи за труд, транспорт и доставки.

Намеса в ценообразуването

Сериозните притеснения на сектора идват от текстовете в ЗЗК, които позволяват на държавата и на Комисията за защита на конкуренцията да интервенират директно в ценообразуването и търговските отношения между доставчици и търговци. Според Вълканов това ограничава свободата на договаряне.

Сдружението за модерна търговия критикува начина, по който се формулират правилата за пазарно поведение на големите компании.

"За първи път се въвежда принципът, че си виновен до доказване на противното", заявява Вълканов пред телевизията. Той уточнява, че подобни механизми в европейското право се прилагат основно при монополни пазари, докато търговията с бързооборотни стоки в България е силно конкурентна.

Удар по промоциите и собствените марки

Експертът изразява притеснение, че новите разпоредби ще ограничат възможността за провеждане на промоционални кампании – механизъм, към който българските потребители са силно ориентирани. Засегнати ще бъдат и собствените марки на веригите, които в момента осигуряват по-ниски цени чрез икономии от мащаба.

По думите му, промените в закона са написани за конкретни участници на пазара и обслужват чужди интереси в сектора на дребно.

Инфлацията идва от полето

Коментирайки инфлацията при сезонните плодове и зеленчуци, изпълнителният директор на сдружението подчертава липсата на достатъчно родно производство. Този дефицит принуждава търговците да внасят продукция от хиляди километри, акумулирайки транспортни и енергийни разходи.

"Инфлацията идва от полето", категоричен е Вълканов. Той посочва, че държавата фокусира усилията си изцяло върху крайната фаза на веригата – търговията, без да стимулира реалното производство, въпреки отпусканите земеделски субсидии в размер на над 1 милиард евро годишно.

От бизнеса призовават законодателите да не „чупят пазара“ и да вземат предвид критиките на браншовите организации.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Кандидат за общ работник

Шефът:

– Какви претенции имате?

Кандидатът:

– 3000 лв. заплата и 40 дена отпуск.

– Ще ви дам 10 000 лв, секретарка и автомобил.

– Вие се шегувате!?

– Вие пръв започнахте!

Нови коментари