Неделчо Стойчев: Видеото със задържането на Явор Георгиев е непълно
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 1
Бившият ректор на академията на МВР коментира вътрешното разследване във Варна след смъртта на младия мъж
Във Варна започна вътрешно разследване за действията на полицаите, арестували Явор Георгиев. Младият мъж почина след инцидента, а на видеозаписи се вижда как служителите на реда му нанасят удари, докато се опитват да му сложат белезници.
"Вижда се, че полицаите прилагат сила, за да сложат белезници на буйстващ младеж", заяви доц. Неделчо Стойчев, бивш ректор на академията на МВР, в предаването "Офанзива с Любо Огнянов". Според него видеозаписът не може да се използва като доказателство, защото очевидно е непълен.
Доц. Стойчев припомни, че трябва да се изчака резултатът от вътрешната проверка и изрази мнение, че хората най-лесно намират виновни в служителите на МВР. Той подчерта, че през периода на обучение всички протоколи се тренират и стават почти автоматизирани, а сила се използва, когато не се изпълняват полицейски разпореждания или за да се предотврати престъпление.
В конкретния случай, според Стойчев, след слагането на белезниците не е било необходимо да се прилага допълнителна сила.
"Ако бях началник в този случай нямаше да подам оставка. Щях да направя всичко възможно да се изяснят подробностите около случилото се и да се разграничат конкретните отговорности. Полицаите трябва да чувстват подкрепата от своите ръководители", допълни доц. Неделчо Стойчев.
За младия мъж, починал при спорни обстоятелства, се знае, че зад гърба си има дело за побой и нанесена от него средна телесна повреда. Бил е съден за друга средна телесна повреда по непредпазливост преди 13 години, а наскоро е трябвало да отговоря за шофиране след употреба на кокаин.
Междувременно, видеозаписи от ареста, разпространени в социалните мрежи, предизвикаха бурни реакции. В последните дни във Варна се проведоха няколко протеста с искания за справедливо разследване и наказване на виновните за смъртта на Явор Георгиев.























Докладвай този коментар за нередност
×Абе, майка ви...: Как се слагат белезници, ако другият буйства. Трябваше с кафе ли да го поканят, за да му сложат белезници? Нали все плачете за Америка, ами вижте как е там.