Може ли Путин да бъде съден?

1
Каква тежест носи заповедта му за арест?
Каква тежест носи заповедта му за арест? Видео: NOVA

Каква тежест носи заповедта му за арест?

Каква тежест носи заповедта за арест на Владимир Путин? Може ли руският президент да се окаже подсъдим или говорим за символичен акт? Това са въпросите, които анализират медиите по целия свят след вчерашното решение на Международния наказателен съд. Путин е заподозрян във военни престъпления и съдът иска задържането му.

Издаването на заповедта не означава, че Путин ще се озове скоро на подсъдимата скамейка. Особено докато все още е президент на Русия.

Путин не е глупав. Няма да пътува до държава, в която може да бъде арестуван. От една страна имаме историческо решение, но от друга, ще трябва да почакаме, за да видим дали ще има конкретен резултат от това”, обясни преподавателят в университета на Утрехт Ива Вукушич, предава NOVA.

Русия не участва в Международния наказателен съд. Това беше подчертано от властите в Москва. Те нарекоха издадената заповед „нищожна” и определиха повдигането на въпроса като „възмутително”.

Такива съдебни дела срещу лидери, които са били далеч от самото извършване на престъплението, винаги са трудни. Но трудни не означава невъзможни. Виждали сме случаи като този на Радован Караджич”, каза още Вукушич.

Съдбата на Слободан Милошевич и Радован Караджич наистина може да послужи за пример. Когато заповедите за арест бяха издадени, президентите на Югославия и Република Сръбска изглеждаха много далеч от съдебно дело. После обаче времената и политиците се смениха, интересите се изместиха и самите сърби изпратиха бившите си лидери в Хага.

Вероятно това ще засили още повече желанието на Путин да не изпуска властта. В крайна сметка, всичко ще зависи от това какво ще стане с войната и с неговия режим”, добави преподавателят в университета на Утрехт.

Много правни експерти смятат, че ако Путин и другата обвинена, т.нар детски омбудсман Мария Лвова-Белова, в крайна сметка се окажат подсъдими, срещу тях ще има доказателства за посоченото престъпление - принудителната депортация на деца. Москва не само не крие, че взима деца от Украйна и ги праща в Русия, а често тези деца са показвани по телевизията. Лвова-Белова публично разказва истории за превъзпитаването им. Самата тя осиновила момче от Донбас.

Владимир Путин лично предприе действия, за да улесни прибирането на украински деца. По закон в Русия е забранено осиновяването на деца от чужди държави. Президентът обаче издаде указ, който прави изключение за украински деца. Всичко това е незаконно, казва прокурорът от Международния наказателен съд Карим Хан.

Британският юрист започна да разследва действията на Русия в окупираните части на Украйна още преди година. Той ходи до места, където руските войници са отвели деца и говори с гледачки от детски градини и други свидетели. Хан е участвал в процеси срещу няколко бивши държавни лидери и е наясно с трудностите такова дело изобщо да стане факт.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Случвало ли ти си е мъжът ти да те завари в леглото с непознат?
- Не, само с приятели.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари