Мистериозни сигнали от три звезди изненадаха учените

0
Ветеран от НАСА откри необичайни светлинни импулси, насочени към Земята
Ветеран от НАСА откри необичайни светлинни импулси, насочени към Земята Снимка: Асен Игнатов / Архив

Ветеран от НАСА откри необичайни светлинни импулси, насочени към Земята

Бивш учен от НАСА е регистрирал странни светлинни импулси, идващи от три звезди, подобни на нашето Слънце. Ричард Стантън, дългогодишен специалист от Лабораторията за реактивно движение, е открил тези необичайни сигнали по време на наблюдение на повече от 1300 звезди в рамките на проекта SETI за търсене на извънземни цивилизации.

"Сигналът се състои от два бързи, идентични импулса с интервал от 4,4 секунди," споделя Стантън за откритието си от 14 май 2023 г. при наблюдение на звездата HD 89389 в съзвездието Голяма мечка.

През септември 2019 г. подобни импулси са засечени и от звездата HD 217014 (51 Пегас) – първата звезда от слънчев тип, около която през 1995 г. е открита екзопланета. Първоначално сигналът е бил отхвърлен като фалшив, причинен от птици, но по-задълбочен анализ изключва тази възможност.

Изненадващо, през януари 2025 г. е регистриран трети подобен сигнал от звездата HD 12051, разположена на 81 светлинни години от Земята. Общото между трите случая е, че всички импулси са били насочени към нашата планета, което повдига интригуващи въпроси.

Уникални характеристики на сигналите

За разлика от традиционните SETI програми, които използват радиоантени, оптичният SETI, с който работи Стантън, търси светлинни импулси, които биха могли да бъдат резултат от лазерни комуникации или технологии с насочена енергия.

Наблюдаваните сигнали имат няколко особености, които ги отличават от познатите астрономически явления. Звездата внезапно става по-ярка, после по-бледа, отново по-ярка и накрая се връща към нормалното си състояние – всичко това в рамките на 0,2 секунди.

"Това изменение е прекалено силно, за да бъде причинено от случаен шум или атмосферна турбулентност. Как можеш да накараш звезда с диаметър над милион километра частично да изчезне в рамките на десета от секундата?", пита Стантън.

Възможни обяснения

Ученият е анализирал множество възможни причини за тези сигнали – от самолети и сателити до метеорити, мълнии и атмосферни явления. Нито едно от тези обяснения не съответства напълно на наблюдаваните характеристики.

Една от хипотезите е, че светлината е пречупена от земната атмосфера, възможно поради ударна вълна. Това обаче е малко вероятно, тъй като ударните вълни би трябвало да се случат с идеално съвпадение по време с всичките три оптични импулса.

Друга възможност е дифракция на звездната светлина от космически обект в Слънчевата система или частични затъмнения, причинени от земни сателити или далечни астероиди.

Не може да бъде изключена и хипотезата за извънземна активност. Според Стантън, фактът че импулсите от трите звезди са насочени към Земята, може да предполага възможен интерес към нашата Слънчева система от страна на други цивилизации.

За да бъдат обяснени всички тези случаи, са необходими повече данни и наблюдения. Проектът SETI продължава да търси доказателства за извънземен интелект вече повече от 60 години, като учените се надяват, че всяко ново необичайно откритие може да ни приближи до отговора на въпроса дали сме сами във Вселената.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

No jokes added

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари