Приключи мисията на американските самолети в България

2
Димитър Стоянов: Военновъздушните сили са готови за предстоящия пожароопасен сезон
Димитър Стоянов: Военновъздушните сили са готови за предстоящия пожароопасен сезон

Димитър Стоянов: Военновъздушните сили са готови за предстоящия пожароопасен сезон

Американските военни самолети окончателно приключиха мисията си в България, а родните Военновъздушни сили са в пълна готовност за предстоящия пожароопасен сезон. Това обяви министърът на отбраната Димитър Стоянов по време на инспекция в 24-та авиационна база в Крумово днес, където критикува и настоящата организация на медицинските хеликоптери у нас.

Според информацията последната американска машина е напуснала територията на страната в неделя. По думите на Димитър Стоянов съюзниците са изпълнили стриктно решението за приключване на съвместните дейности до края на месец юни.

Вчера беше последният самолет, който излетя около 14:00 часа, така че мисията на американските самолети в България приключи“, посочи министърът. Той допълни, че решението за изтеглянето е обявено още на 24 юни от премиера Румен Радев. „Нашите колеги и стратегически партньори спазиха решението на Министерския съвет и уважиха нашето виждане по въпроса“, подчерта ръководителят на военното ведомство.

Авиацията срещу огнената стихия

Основен акцент на проверката в Крумово е била готовността на армията да помага при гасенето на горски пожари. Според Стоянов тази година военните разполагат със значително по-добри възможности спрямо предходното лято. Военновъздушните сили могат да се включат в борбата с пламъците с четири хеликоптера „Кугър“, два хеликоптера Ми-17 и един транспортен самолет „Спартан“. На терен са подготвени да действат и 22 формирования от Сухопътните войски.

Мога да ви уверя, че авиобазата и Военновъздушните сили са готови за участие“, заяви Стоянов пред журналисти. Той обясни, че за първи път при гасене ще бъде тествана специализираната система Guardian, която е монтирана на самолета „Спартан“.

Тя трябва да докаже своята целесъобразност и чак тогава ще започнем да разчитаме в по-голяма степен на нея, но имаме готовност и със „Спартан“ да гасим пожари“, уточни министърът.

Проблеми при въздушните линейки

По време на визитата си Димитър Стоянов критикува сериозно настоящия начин на работа на системата за спешна медицинска помощ по въздуха (HEMS). Според него към момента въздушните линейки не изпълняват основното си предназначение, а именно осигуряването на така наречения „златен час“ за най-бързо достигане до тежко пострадали пациенти.

Първата мисия е точно тази – да се кацне на мястото на произшествието, пострадалият да бъде качен и отведен до съответното лечебно заведение“, обясни Стоянов.

Той напомни, че медицинските хеликоптери са конструирани да кацат в изключително трудни условия, включително директно върху автомагистрали при тежки катастрофи. „По-добре е хеликоптерът да бъде повикан в неподходящ момент и да изпълни допълнителна задача, отколкото да се изчака и да бъде загубен човешки живот“, категоричен бе министърът. За разрешаване на проблема той настоява за спешен съвместен анализ на правилата от страна на транспортното, здравното и вътрешното министерство.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

– Дядо попе, жена ми беше на изповед, какво каза?

– Тайна... Само на излизане внимавай с рогата да не събориш иконите!

Нови коментари