Микросънят - феноменът, който превръща автомобила в ковчег на колела
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0

Сънливост: Когато тялото ти крещи за помощ, а ти не чуваш
Прозяваш се постоянно? Гълташ кафе след кафе, за да удържиш очите си отворени през работния ден? Внимавай - това, което приемаш за обикновена умора, може да те изпраща право към гроба или болничното легло. Нов доклад на Американската академия по медицина на съня (AASM) предупреждава, че хроничната сънливост не е просто досадно състояние, а сериозна заплаха за здравето и живота.
"Сънливостта е сериозен здравословен проблем с дългосрочни последици", заяви президентът на AASM д-р Ерик Олсън, пулмолог и специалист по медицина на съня в Клиниката „Майо" в Рочестър, Минесота. Според експерта, последиците са далеч по-страшни, отколкото повечето хора осъзнават - от пътни инциденти до фатални здравословни усложнения.
Липсата на качествен сън от поне седем до осем часа нощно време може да отвори вратата към цяла поредица от заболявания - диабет, депресия, сърдечни и бъбречни проблеми, високо кръвно налягане, затлъстяване и дори инсулт. Статистиката е безмилостна - около 100 000 автомобилни катастрофи годишно са пряко свързани с шофьори, които не са спали достатъчно.
Когато мозъкът ти заспива, без да знаеш
Особено тревожен е фактът, че хронично недоспалите хора губят способността да преценят собственото си състояние. "За съжаление, данните показват, че при хронично недоспиване, способността ни да осъзнаваме колко сме уморени и колко нарушена е концентрацията ни, вече не е точна. Мислим си, че сме добре, а всъщност не сме", обяснява д-р Индира Гурубхагаватюла, член на Американската академия по медицина на съня.
Още по-плашещо е явлението "микросън" - мозъкът буквално изключва за секунди, без човек дори да го осъзнае. "Мозъкът ви всъщност преминава в кратки двусекундни, трисекундни, десетсекундни епизоди на микросън и след това се връща, а вие може дори да не осъзнавате, че се случва", предупреждава д-р Гурубхагаватюла. Представете си този "микросън" по време на шофиране по магистрала с 130 километра в час - сценарий, който ежедневно се разиграва по пътищата.
Как да разбереш дали си в опасност?
Специалистите препоръчват използването на Епуърт скала за сънливост - тест, който измерва вероятността да заспиш в различни ежедневни ситуации. "Молим пациентите да оценят от нула до три колко вероятно е да заспят в осем ситуации. Максималният резултат е 24, което показва, че сте много, много сънливи. Обикновено считаме резултати над 10 за клинични и изискващи намеса", пояснява д-р Гурубхагаватюла.
Физическите признаци на тежко недоспиване са трудни за игнориране - отпуснати клепачи, прегърбено тяло, световъртеж и треперещи ръце. На психологическо ниво настъпва безразсъдно и импулсивно поведение - състояние, в което човек е опасен както за себе си, така и за околните.
Не само лош навик
Причините за хроничната сънливост не се изчерпват само с недостатъчното време за сън. Медицински състояния като сънна апнея, безсъние, синдром на неспокойните крака и нарушения на циркадния ритъм също могат да бъдат виновници. Д-р Кристен Кнутсън, специалист по сън и доцент по неврология и превантивна медицина в Медицинския факултет „Файнбърг" на Северозападния университет в Чикаго, настоява: "Ако някой изпитва прекомерна дневна сънливост редовно, трябва да обсъди това със своя лекар".
Не помагат и някои разпространени заблуди - например, че алкохолът подобрява съня. Макар и привидно да улеснява заспиването, той всъщност води до събуждане посред нощ, когато организмът е метаболизирал алкохола.
В свят, който сякаш се гордее с недоспиването като знак за продуктивност, експертите отправят недвусмислено предупреждение - пренебрегването на съня не е подвиг, а опасна игра със здравето и живота.