Месец след събарянето на "Захарна фабрика" - болни, бебета и хора с инсулт живеят на улицата
- Редактор: Мартин Руменов
- Коментари: 4

Въпреки две постановления на Европейския съд, 26 семейства от ромската махала все още нямат дом
Повече от месец след като багери и жандармерия събориха домовете им в квартал „Захарна фабрика" в София, 26 ромски семейства продължават да живеят на улицата. Бедстващото положение вече води до сериозни здравословни проблеми – ражда се бебе без подходящи условия, две деца се разболяват от пневмония, а възрастен мъж получава инсулт, без адекватен достъп до медицинска помощ.
"Ситуацията е абсурдна, защото нито един държавник не се изказа за тези 26 български семейства, които бедстват", коментира пред "Булевард България" активистът Марин Тихомиров.
След събарянето на къщите на 15 април общо 160 семейства останаха без дом – с малки деца, възрастни и болни хора. Около 70% от тези семейства спят при близки и приятели, но алтернативно настаняване е осигурено само за единици, въпреки двете постановления на Европейския съд по правата на човека, които задължават българските власти да осигурят алтернативно настаняване.
Преди няколко дни Марин Тихомиров, заедно с още шестима души от квартала, потърсили районния кмет на "Илинден" Емил Бранчевски за среща по въпроса.
"Бранчевски ни отказа разговор чрез секретарката си и две от момчетата прескочиха оградата, за да настояват за среща. Изведнъж пристигнаха патрулки, охрана, а след 30 минути бяхме приети на среща, но ни обискираха и ни взеха телефоните, не разбрах защо, а кметът ни каза оттук нататък да се оправяме сами", разказва Тихомиров.
На следващия ден хората били привикани в полицията, като двама от групата са обвинени в заплаха за убийство заради прескачането на оградата.
Проблемът с гетата - системен или политически
Марин Тихомиров, който е израснал в гето в квартал "Филиповци", признава, че бидейки незаконни, постройките не трябва да съществуват, но критикува начина, по който властите са подходили.
"Да, тези къщи бяха незаконни, но те са там повече от век. Защо никой не предприе действия, така че да ги изведе хуманно, да ги настани на друго място. Защо позволиха тези гета?", задава въпроси активистът.
Според него освен електорат в гетата, към зеления терен от близо 20 декара срещу "Западен парк" има "определен апетит", което е мотивирало бързото събаряне дни преди Великден. Тихомиров посочва и финансов въпрос – столичният кмет Васил Терзиев е заявил, че общината не е отделила средства за разчистването на терена, което би струвало около 100 000 лева, което поставя въпроса за източника на финансиране.
След няколко седмици локален протест, сега се организира демонстрация в центъра на София, в пространството между Министерския съвет, президентството и парламента. В подготовка са и документи за законодателни промени, които да забранят премахването на подобни "гета" без предоставяне на алтернатива за семействата.
Докладвай този коментар за нередност
×Окомер: Политиците като Киро ги лъжат да упорстват, вместо да приемат предложените апартаменти. Ще измрат за шарлатаните.
Докладвай този коментар за нередност
×Гражданин : Такива статии като тази какво целят - да ги съжалим, че вече не живеят извън закона и на аванта за наша сметка?
Докладвай този коментар за нередност
×интересно: Ако аз вляза в имот на тоя активист Марин Тихомиров.пострпоя си едно копторче и си заживея там, той пак така ли ще реагира или не?!?
Докладвай този коментар за нередност
×...: Сега им е дошло времето, сега ги съборили! От където са дошли там да се връщат! То е хубаво да живееш на чужд гръб,ама до време!!! Да се хващат на работа и си построят законни жилища!!!