Марк Рюте влиза спешно в Белия дом за среща с Доналд Тръмп

0
Вашингтон обмисля напускане на Северноатлантическия съюз
Вашингтон обмисля напускане на Северноатлантическия съюз Снимка: БГНЕС

Вашингтон обмисля напускане на Северноатлантическия съюз

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте ще проведе ключова среща с президента на САЩ Доналд Тръмп в Белия дом в условията на сериозен натиск върху трансатлантическото сътрудничество. Разговорите във Вашингтон идват броени дни след като американският държавен глава постави под въпрос смисъла на военния съюз и използва остра реторика пред британския вестник "Телеграф".

Отказът за военна подкрепа

Според изявления на Доналд Тръмп, европейските съюзници категорично са отказали да подкрепят американско-израелската военна кампания срещу Иран, което е довело до преосмисляне на ангажиментите на Вашингтон. Основен проблем за световната икономика остава осигуряването на Ормузкия проток, който към момента на практика е блокиран от иранските сили. В свое интервю за "Политико" Тръмп описва разочарованието си от пакта: "Ако някога ми потрябват, нямаше да са там".

Държавният глава прави остър паралел с войната в Украйна, подчертавайки, че Съединените щати са оказали незабавна помощ, въпреки че конфликтът не е застрашавал пряко тяхната сигурност. "Украйна не беше наш проблем. Това беше тест и ние бяхме там за тях... Те не бяха там за нас", твърди Доналд Тръмп пред изданието "Телеграф", добавяйки, че напускането на алианса е вече възможност, която е отвъд простото преосмисляне.

Напрежение сред европейските лидери

Позицията на Вашингтон предизвика остри реакции и пренареждане на приоритетите сред страните членки. Британският премиер Киър Стармър отхвърли директно военно участие, подчертавайки, че страната му ще защитава единствено собствените си национални интереси, което му навлече персонални критики от Белия дом за състоянието на британския флот. Финландският президент Александър Стуб е провел телефонен разговор с американския си колега, като официално определи диалога като градивен.

Самият Марк Рюте традиционно демонстрира по-смекчен тон спрямо американската администрация. По-рано през годината той похвали усилията на президента и изрази увереност, че Европа ще застане зад американските планове. Тези очаквания обаче се разминаха с реалните действия на ключови европейски държави, което задълбочи кризата на доверие.

Спорът за територии и ресурси

Отношенията в пакта бяха допълнително обтегнати още в началото на годината заради подновения натиск от страна на САЩ за придобиване на контрол над Гренландия. Американската администрация аргументира този интерес изцяло с националната сигурност и противодействието срещу влиянието на Русия и Китай в Арктика. Дания категорично отхвърля подобен сценарий, което принуди останалите европейски партньори да застанат в нейна защита под заплахата от мита.

Към момента официални представители от двете страни на Атлантика уточняват, че администрацията в Белия дом не е задействала формална процедура за напускане на Северноатлантическия пакт. Предстоящата среща между Марк Рюте и Доналд Тръмп ще бъде ключова за изясняване на оперативните отношения в алианса.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Една жена не ти ли го вдигне от сутринта, не ми я хвали. 

Говоря за кръвното ...

Нови коментари