Лекар: Сезонните промени влияят повече на организма от местенето на стрелките
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

Д-р Кямуран Местан съветва 40-60 минути дневно на слънце и 6-8 часа сън за балансиране на организма през преходните сезони
Не промяната на часовото време, а климатичните изменения през пролетта и есента са основният фактор, който засяга човешкия организъм при сезонните преходи. Този извод сподели кардиологът д-р Кямуран Местан в ефира на Радио Кърджали по повод предстоящото преминаване към лятно часово време в края на март.
"Виждате навънка, всичко се събужда за нов живот. Това няма как да отмине и човешкия организъм. Поради редица биохимични процеси настъпват ред промени основно в мозъка на човека, които са свързани със синтезата на различни невротрансмитери, така да се каже. Това са сератонин и неговите производни, които са свързани най-грубо казано с щастието на човека. Това са хормоните на щастието", обясни д-р Местан.
Кой е най-уязвим при сезонните промени?
Специалистът подчерта, че промените във времето оказват особено силно влияние върху хора, предразположени към тревожни, депресивни, хипохондрични или фобийни състояния. При пациенти, които вече са имали подобни прояви, тези процеси могат значително да се засилят. Тревожността, свързана със сезонните промени, представлява стрес за организма, който се отразява най-вече върху кръвното налягане и пулса.
По думите на кардиолога, тези процеси са добре познати на медицината, но човек трудно може да се подготви предварително и да ги приеме без нежелани последствия за здравето.
Препоръки за преодоляване на сезонния преход
Като превантивна мярка, д-р Местан препоръчва ежедневно излагане на слънце между 40 и 60 минути в преходните сезони – от септември до ноември и от февруари до април.
"Слънцето оказва много благоприятен ефект върху тези състояния. Добре е човек да се занимава с нещо положително, което му доставя истинско удоволствие", споделя специалистът.
На хората, които вече имат диагноза, свързана с тези процеси, медикът препоръчва задължителна консултация с лекуващия лекар.
Достатъчният сън е друг фактор от изключително значение за адаптация към сезонните промени. "Човек на средна възраст би трябвало да спи минимум шест часа на денонощие. Между 6 и 8 часа трябва да спи един човек в работоспособна възраст, за да се чувства активен на следващия ден, за да отпочине организма и да се възстанови от предходния ден", категоричен е кардиологът.
От съществена важност са също здравословното хранене и носенето на удобни дрехи, позволяващи на организма „да диша".
Повишена здравна култура в обществото
Д-р Местан отбелязва положителна тенденция в последните години – хората все повече обръщат внимание на своето здраве, благодарение на по-широкия достъп до информация.
"Всичко това е свързано пак с обществено-икономическите условия и развитието на страната. Всеки вече има достъп най-малкото през телефона до интернет, където може да прочете, да направи някаква справка по отношение на някакво оплакване, което е получил и веднага може да потърси компетентна помощ. Моите лични наблюдения са, че културата на нашия съгражданин по отношение на здравето му вече се повишава. Това е една добра тенденция. Аз лично го отдавам на достъпа до информация", споделя своите наблюдения кардиологът.
В края на разговора д-р Местан отправя кратко, но важно послание към всички: "Пазете се. Ценете здравето си".