Кувейт: Настоящите цени на петрола включват премия от 30 долара заради войната в Украйна

0
Търговците очакват все по-голямо намаляване на предлагането на руски петрол
Търговците очакват все по-голямо намаляване на предлагането на руски петрол

Европа се стреми да замени вноса по море на руски суров петрол и на руски рафинирани продукти преди ембаргото на ЕС, което се очаква да влезе в сила в края на тази година

Около 30 долара за барел рискова премия заради войната в Украйна се включа в текущите цени на петрола, посочи за агенция Блумбърг Kuwait Petroleum Corporation (KPC) - държавната петролна компания на един от най-големите производители на ОПЕК.

"Виждам премия заради войната от около 30 щатски долара в цената в момента“, каза шейх Наваф Ал-Сабах, главен изпълнителен директор на KPC, предава БНР.

Цените на петрола се покачиха над 100 долара за барел, след като Русия нахлу в Украйна в края на февруари, като от тогава насам се задържаха до голяма степен над този ценови праг.

По време на търговията във вторник петролът Брент поскъпва с 0,25% към 114,40 долара за барел, а американският лек суров петрол WTI - с 0,4% към 110,80 долара за барел.

Въпреки опасенията относно китайското търсене на важната енергийна суровина с оглед на политиката на страна за "нулев Covid-19" и опасенията, че най-агресивните повишения на лихвите от десетилетия насам ще ускорят пътя към икономическа рецесия, цените на петрола продължават да се задържат над $ 100 за барел, тъй като търговците очакват все по-голямо намаляване на предлагането на пазара на руски петрол с оглед на западните санкции и неспособността на ОПЕК да изпълни договореното от картела увеличение на производството.

Кувейт, четвъртият по големина производител в ОПЕК след Саудитска Арабия, Ирак и Обединените арабски емирства (ОАЕ), наблюдава нарастване на търсенето от Европа на кувейтски рафинирани петролни продукти, каза изпълнителният директор на KPC пред Блумбърг в кулоарите на Катарския икономически форум.

Европа се стреми да замени вноса по море на руски суров петрол и на руски рафинирани продукти преди ембаргото на ЕС, което се очаква да влезе в сила в края на тази година. Освен това доставките на дизелово гориво в Европа сега са особено ограничени, тъй като купувачите избягват руския петрол.

"Получаваме повече обаждания за наши петролни продукти“, каза главният изпълнителен директор на кувейтската държавна петролна фирма.

Кувейт има голяма рафинерия, Al Zour, която ще бъде на линия по-късно тази година. Очаква се рафинерията с капацитет от 615 000 барела на ден да произвежда предимно дизелово гориво и мазут с много ниско съдържание на сяра.

Графика на петрол Брент (в долари за барел)

 

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари