Космически кораб ще достигне тъмната страна на Луната

0
Екипажът ще наблюдава неизследвани кратери по време на 10-дневния полет.
Екипажът ще наблюдава неизследвани кратери по време на 10-дневния полет. Снимка: NASA

Екипажът ще наблюдава неизследвани кратери по време на 10-дневния полет.

Американската космическа агенция планира да изстреля историческата мисия "Артемис 2" в началото на март, изпращайки хора в орбита около Луната за първи път от над половин век. Четиримата астронавти вече са поставени под строга двуседмична карантина, докато инженерите се опитват да гарантират безпроблемния старт след поредица от технически забавяния.Очаква се 10-дневното пътешествие да предостави на екипажа безпрецедентна гледка към невидимата от Земята обратна страна на естествения ни спътник.

Поглед в неизвестното

Космическият кораб "Орион" ще премине на хиляди километри отвъд Луната, позволявайки на екипажа да наблюдава мащабни геоложки образувания като басейна Южен полюс - Ейткън. Според учените от НАСА, това ще даде възможност за визуално сравнение на кратери и повърхностни характеристики, които орбиталните апарати не могат да уловят със същата детайлност.

"Наблюдаваме Луната през цялата човешка история, но все още има толкова много неща, които не разбираме дори на най-базово ниво", заяви Джеф Андрюс-Хана, професор в Университета на Аризона, цитиран от официалните канали на агенцията.

Екипажът се състои от трима американци – Рийд Уайзман, Виктор Глоувър и Кристина Кох, както и от канадския пилот Джеръми Хансен.

Цената на престижа

Въпреки вълнението около научните открития, мисията е съпътствана от сериозни критики относно нейната икономическа ефективност. Изстрелването разчита на свръхтежката ракета SLS (Space Launch System), чиято разработка погълна десетки милиарди долари. За разлика от модерните частни алтернативи, ракетата на НАСА е за еднократна употреба, което означава, че всяко изстрелване струва на американските данъкоплатци над 4 милиарда долара.

Само допреди няколко седмици стартът, планиран за 6 март, беше под въпрос заради опасни течове на течен водород по време на тестовете за зареждане с гориво. Агенцията отчаяно се нуждае от успешен полет, за да оправдае огромните разходи пред Конгреса и да запази лидерството си в новата космическа надпревара, преди планираното реално кацане на лунната повърхност с мисията "Артемис 3".

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Скарах се с мъжа си. Цял ден му мълчах, така си и легнахме. Кихнах и без да искам го опръсках, а той не издържа:

– И с отрова ли се мъчиш да ме умориш?

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари