Конфликтът в Близкия изток тласка цените на зърното нагоре

0
Пшеницата на стоковата борса у нас удари 190 евро за тон
Пшеницата на стоковата борса у нас удари 190 евро за тон

Пшеницата на стоковата борса у нас удари 190 евро за тон

Ескалацията на военния конфликт в Близкия изток и проблемите с товарните превози започват да оказват сериозен натиск върху глобалните пазари на храни. Подновените страхове за световната продоволствена сигурност тласкат нагоре котировките на основните зърнени и маслодайни култури, става ясно от седмичния анализ на Софийската стокова борса (ССБ).

"Зърнените и маслодайните култури бяха подкрепени от по-силно търсене на внос и подновени опасения за продоволствената сигурност", посочват експертите от ССБ, очертавайки пряката връзка между геополитическото напрежение и цените на основните суровини.

Скок при торовете и световните борси

На борсата в Чикаго фючърсите на хлебната пшеница с доставка за следващия месец се търгуват между 216 и 225 долара за тон. Европейският пазар реагира дори по-остро, като на платформата „Юронекст“ (Euronext) цените достигат диапазон от 236 до 241 долара за тон.

При царевицата стойностите в Европа варират между 239 и 241 долара. Една от основните причини за това повишение е драстичният скок в цените на едро на карбамидните торове, които са поскъпнали с 30 процента от края на февруари, достигайки нива над 650 долара за тон. Земеделските производители са притиснати от високите разходи за азотни препарати, което създава потенциал за намаляване на площите с царевица за сметка на соята.

Натиск върху захарта

Поскъпващият етанол води след себе си и ръст в цените на суровата и бялата захар на борсите в Ню Йорк и Лондон. Въпреки че наличният световен излишък успява временно да тушира ценовия шок, експертите са категорични, че ситуацията остава крехка.

"Световният излишък успява да компенсира това увеличение, но комбинацията от метеорологични и политически сътресения биха могли да дестабилизират цените в близко бъдеще", предупреждават анализаторите. Към момента европейската търговия се задържа в границите 413-451 долара за тон.

Спокойствие на българския пазар

На фона на глобалната волатилност, търговията със зърно на Софийската стокова борса остава в застой. След активните сделки в началото на февруари, през изминалата седмица купувачите на хлебна пшеница са липсвали, докато продавачите категорично поддържат цена от 190 евро за тон.

Сделки се сключват предимно за концентрирани зърнени фуражи. Царевицата се търгува на 335 евро за тон, фуражната пшеница достига 260 евро, а фуражният ечемик се котира на 320 евро. На пазара на енергоносители пропан-бутанът се продава между 520 и 533 евро за хиляда литра, а природният газ е фиксиран на 703 евро за хиляда нормални кубични метра.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Две приятелки си говорят:

- След като напуснах моя бивш, сега всеки ден ми звъни целия в сълзи!

- Аха, прошка иска, гадината?!

- Не, благодари...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари