Изложба в музея в Бяла почита големия майстор Колю Фичето

1
Изложбата запознава подробно публиката с всички типове църковно, сградо- и мостостроене, изпълнени от Колю Фичето в Бяла, Дряново, Велико Търново, Свищов, Ловеч и др.
Изложбата запознава подробно публиката с всички типове църковно, сградо- и мостостроене, изпълнени от Колю Фичето в Бяла, Дряново, Велико Търново, Свищов, Ловеч и др. Снимка: https://www.lifebites.bg/

Изложба „220 години от рождението на майстор Колю Фичето“ се открива утре, 15 юли, в Историческия музей в  Бяла

 Експозицията е единствената в страната, експонирана по случай бележитата дата, съобщава Русе Медиа .

15 табла представят творчеството на Колю Фичето /с рождено име Никола Фичев/, роден през 1800 г. в Дряново и признат през 1836 г. за майстор.

Изложбата запознава подробно публиката с всички типове църковно, сградо- и мостостроене, изпълнени от Колю Фичето в Бяла, Дряново, Велико Търново, Свищов, Ловеч и др. Тя е създадена от екипа на Исторически музей – Дряново.

Централно място е отделено на моста при Бяла, построен преди 153 години. И до днес той е туристическа забележителност заради изключителното строително постижение. Мостът над р. Янтра е дълъг 276 м, широк е 9 м и има засводени 14 каменни звена. Той е обявен за национален паметник на културата.

Наред с известните произведения на Колю Фичето като сградата на конака (1874) известна и като сграда на Учредителното народно събрание, Къщата с маймунката (1849), хан на х. Николи (1858) в Търново, Икономовата къща(1859) в Дряново; мостовете в Севлиево (1858), Дряново (60-те г. на ХІХ в.), покрит мост в Ловеч (1874-1876), църквите „Св. Троица“ в Свищов (1865-1867), „Св.Св. Константин и Елена“, „Св. Спас“ в Търново, „Св. Никола“ в Дряново (1851), Преображенски манастир, Плаковски манастир, манастир „Св. Троица“ край Търново, посетителите могат да видят някои любопитни, по-малко известни или вече несъществуващи произведения на великия български майстор.

В поредица от цветни дигитални образи се вижда вътрешната архитектура на църквата „Св. Никола“ в Търново. Заради приложените умения в нейното завършване през 1836 г., Колю Фичето е признат за майстор и получава правото за самостоятелна строителна дейност. Изключително любопитно е да се разгледа първата му самостоятелна творба – църквата в Килифаревския манастир (1840-1842), съборената от земетресението на 1 април 1913 г. църква „Рождество Богородично“ в Търново (1842-1844); църквата „Св.Св. Кирил и Методий“ (1860-1861) в чиято кондика е записан като „архитект“; мост при с. Йовковци на р. Веселина, чиито сводове могат да се приемат като прототип на сводовете на моста в Бяла. Днес този мост е потопен в чашката на язовир „Йовковци“.

Строежите на всепризнатия за първомайстор на националната архитектура Никола Фичев са украсени с релефни изображения на птици, животни, митични същества, разярен лъв и двуглав орел. Приема се, че чрез тях талантливият строител е намерил форма, за да изповядва своето политическо верую. С помощна на каменоделското изкуство Колю Фичето превръща една инженерна постройка в художествена творба.

Любопитен експонат е портретът на Колю Фичето, нарисуван от Димитър Анастасов – един от създателите на Русенската художествена галерия. Творбата е дарение на музея в Бяла.

Изложбата „220 години от рождението на майстор Колю Фичето” е разположена в сградата на експозиция „Освободителна война“ – Бяла. Тя ще бъде достъпна ежедневно през юли – август за разглеждане при спазване на всички противоепидемиологични мерки и предписания на МЗ.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

Двама интернет маниаци си чатят:
- А бе, бро! Говори се, че имало живот извън мрежата.
- Дай линк...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари