Иво Сиромахов: Литературата е вредна, забранете часовете по литература

12
Известният сценарист и хуморист иронизира дебата за въвеждането на предмет "Религии и добродетели" в българските училища
Известният сценарист и хуморист иронизира дебата за въвеждането на предмет "Религии и добродетели" в българските училища Снимка: БТА / Архив

Известният сценарист и хуморист иронизира дебата за въвеждането на предмет "Религии и добродетели" в българските училища

Известният български сценарист, писател и хуморист Иво Сиромахов публикува саркастичен коментар във Facebook профила си, в който иронизира дебата около предложението за въвеждане на предмет "Религии и добродетели" в училищната програма. Сиромахов развива тезата си до абсурд, като предлага да се премахнат и часовете по литература.

В характерния си саркастичен стил, авторът на "Господари на ефира" и "Шоуто на Николаос Цитиридис" започва публикацията си с думите "Гледам, че фейсбук-интелигенцията е дълбоко възмутена от предложението в училище да се въведе предмет „Религии и добродетели". Аз също съм възмутен. За какво са ни религии и добродетели? Вече 80 години чудесно си живеем без тях."

От Шекспир до Вазов – защо да махнем класиците

Иво Сиромахов продължава да развива ироничната си теза, като подхожда към известни литературни произведения с фалшиво възмущение и абсурдни интерпретации. Според него произведенията на Шекспир трябва да бъдат премахнати, защото Ромео и Жулиета били "съответно на 14 и 13 години", което той нарича "долна педофилия". За "Отело" авторът отбелязва, че главният герой е "мавър, демек чернокож", което според него обидно "намеква, че има раси".

В същия дух сценаристът продължава със забележки към Пушкин ("Руснак, моля ти се. Щом е руснак, значи е путинист"), Омир ("В неговите глупави илиади и одисеи има сума ти богове... Тва са религиозни простотии") и български класици като Вазов ("Той е националист... пречи на интернационализма") и Димитър Талев ("Той е настоявал, че е българин, а не интернационален македонец").

Публикацията предизвика бурни реакции в социалните мрежи

Публикацията на Сиромахов предизвика оживена дискусия с десетки коментари. В последвалия разговор авторът допълва ироничната си теза: "Литературата има едно много неприятно качество - може да се тълкува свободно. А днес не ни трябва свобода - трябва ни само един прочит. Правилният."

Друг коментар, на Стефан Стефанов, продължава сатирата: "Училището не е читалня! Литературата е вреден и упадъчен анахронизъм. Необходимо е да се забрани изучаването ѝ в училище и да се замени с достиженията на съвременната развита цивилизация, които пленяват умовете и сърцата на децата."

Публикацията представлява ярка сатира на някои крайни мнения в обществения дебат за образованието и опитите за промяна в учебните програми. Чрез абсурдни аргументи, Сиромахов и коментиращите всъщност защитават стойността на литературното образование и класическите произведения, изразявайки тревога от потенциалното им омаловажаване в съвременното общество.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    6
    Тоз пък
    Абе Сиромахов, какво свободно тълкуване имало на литературата. Ти в кое училище си завършил? В моето нямаше свобода на мислене! Какво е искал да каже автора беше вярно само ако учителката ти го е продиктувала в училище или на частни уроци. Нямаше никаква свобода на мислене и изразяване. Аз съм кажи речи твой набор, така че не ти вярвам много на "мъдрите" мисли
  • 1
    5
    до 4
    Копай, копай, простотията дъно няма! 🤣🤣🤣
  • -1
    4
    Нивото
    Нивото е дълбоко, аналното е широко, лайнста те излизат от твоето око...
  • 2
    3
    нда
    нивото на форума става видно от двете публикации по долу!
  • -2
    2
    Вай
    А нима ние,от старото поколение,щяхме да сме различни,АКО ИМАХМЕ,СЕГАШНИТЕ УСЛОВИЯ!!!ВРЕМЕТО СЕГА Е ТЯХНО.ДВАДЕСЕТ И ПЪРВИ ВЕК.НИМА ТРЯБВА,ДА ИГРАЯТ,НА ЧЕЛИК И ЖМИЧКА.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Нямам търпение да почнат да обявяват бедствено положение заради преспи от 3 сантиметра и арктически температури от минус два градуса.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари