Испания вкара 7 гола на Коста Рика

1
Отборът постигна най-убедителната си победа на световни първенства
Отборът постигна най-убедителната си победа на световни първенства Снимка: АП

Испанският национален отбор постигна най-убедителната си победа на световни първенства по футбол след разгромен успех със 7:0 над Коста Рика в група Е на Мондиал 2022 в Катар, информира БТА.

Ла Фурия реши мача още в първите 30-ина минути, когато наложи тотално надмощие и стигна до три попадения. Играчите на селекционера Луис Енрике стартираха във вихрено темпо и наложиха характерния си стил "тики-така", с близо 90 процента владеене на топката, на който костариканците не намериха противодействие.

Съставът на Коста Рика не отправи нито един удар по посока на вратата на Испания през целия мач.

Още в самото начало Дани Олмо пропусна чисто положение, а малко по-късно и Марко Асенсио не успя да намери целта от удобна позиция. Двамата обаче бързо коригираха мерника си и вкараха по един гол. Резултатът бе открит в 11-а минута, когато Гави намери Олмо и той майсторски пое топката и технично я копна над безпомощния вратар Кейлор Навас.

Вихрушката пред вратата на Коста Рика продължи и в 21-а минута Асенсио се разписа след подаване на Жорди Алба.

След нови 10 минути Алба бе фаулиран в наказателното поле и реферът Мохамед от ОАЕ посочи бялата точка. Феран Торес хладнокръвно прати Навас в грешния ъгъл и покачи на 3:0.

След почивката испанците продължиха да се забавляват и в 54-а минута Ферар Торес вкара втория си гол в мача и четвърти за своя отбор.

В 75-а минута дойде ред и на Гави да отбележи гол шедьовър. Халфът на Барселона получи пас от влезлия като резерва Алваро Мората и с удар с външен фалц от въздуха не остави шансове на Кейлор Навас - 5:0.

Попадението на Гави е историческо, тъй като на 18 години и 110 дни той стана третият най-млад голмайстор на световни първенства след Пеле и Мануел Росас.

Резервата Карлос Солер вкара за 6:0 в последната минута на редовното време, а в третата минута на добавеното време Мората отбеляза седми гол във вратата на Навас след асистенция на Дани Олмо.

Със седемте гола във вратата на Коста Рика испанците подобриха рекорда си за победа на световни футболни финали, който досега се държеше от успеха над България с 6:1 през 1998 година.

С успеха Испания поведе в класирането на група Е с по-добра голова разлика от тима на Япония, който в другия мач от групата по-рано днес изненадващо надигра Германия с 2:1.

Среща от първия кръг в група „Е“ на Световното първенство по футбол в Катар:

ИспанияКоста Рика - 7:0 (3:0)

стадион: Ал Тумама (Доха)

голмайстори: 1:0 Дани Олмо 11, 2:0 Марко Асенио 21, 4:0 Феран Торес 31-дузпа, 54, 5:0 Гави 75, 6:0 Карлос Солер 90, 7:0 Алваро Мората 90+2

главен съдия: Мохамед Мохамед (ОАЕ)