Христо Панчугов: Политиците още вярват, че като запишат проблем в закон, той ще се оправи
- Редактор: Мартин Руменов
- Коментари: 0

Информационната кампания за въвеждане на еврото е безобразно закъсняла и неуправляема
Така наречената информационна кампания за въвеждане на еврото е безобразно закъсняла и е неуправляема. В този смисъл законът за въвеждане на еврото показва две неща, които са неубиваеми - невъзможността да избием комунизма от главите на българските политици и липсата на въображение. Това заяви политологът Христо Панчугов в коментар пред NOVA News.
"Българските политици така и не се отказаха от идеята да смятат, че единственият начин да предотвратяват ситуации, т.е. да правят политики, е през регулациите и през забраните," обясни той. "Те мислят, че ако впишат нещо в закон, то непременно ще се оправи. Това не е вярно."
Критика към регулаторния подход
Панчугов критикува българските политици за тяхната вяра в регулациите като универсално решение на проблемите. Според него в момента те се занимават с изменения на Закона за движение по пътищата, а законът за еврото трябва някак си да подреди нещата.
"Законът трябва някак си да подреди нещата и нещата да се оправят, а те всъщност ще се счупят," предупреди политологът.
Призив за доверие в пазарните механизми
Според Панчугов българските политици трябва да имат малко повече доверие в две неща. Първото е възможността някои ситуации да се саморегулират като например пазара и да се опитат да управляват бъдещето, а не настоящето.
"Защото настоящето е ясно. Че ще има някаква спекула, е ясно. Че някои хора ще се опитат да направят далаверки, е ясно, защото и тарикатлъка не успяхме да го избием нито от политиците, нито от българското общество," коментира той.
Алтернативи на регулаторния подход
Политологът подчерта, че въпросът не е да се опиташ да предотвратиш нещата спекулативните действия, защото това е невъзможно. Според него текстовете в закона трябва да бъдат променени, а въпросът е как стои България оттам-нататък.
Въвеждането на еврото не е някаква крайна стъпка, не е края на историята, обясни Панчугов. Разговорът трябва да е за това как държавата става стимул за развитието на икономиката през въвеждането на еврото и членството в еврозоната.
"Трябва да се говори за усвояването на парите от Европа, за инициативи, за политики. Така ще разбием далаверите, а не с регулации," заключи той.






















