Главният прокурор на Испания подаде оставка

1
Върховният съд наложи двегодишна забрана за заемане на публична длъжност на Алваро Гарсия Ортис
Върховният съд наложи двегодишна забрана за заемане на публична длъжност на Алваро Гарсия Ортис Снимка: ЕPA / БГНЕС

Върховният съд наложи двегодишна забрана за заемане на публична длъжност на Алваро Гарсия Ортис

Главният прокурор на Испания Алваро Гарсия Ортис подаде оставка днес, след като Върховният съд го призна за виновен за изтичане на поверителна информация. Безпрецедентното решение на магистратите наложи на Ортис двегодишна забрана за заемане на публична длъжност, което направи оставането му на поста невъзможно.

Първият осъден главен прокурор

Това е първият случай в историята на испанската демокрация, при който действащ главен прокурор получава осъдителна присъда. Обвинението е свързано с разкриване на секретни данни от имейл, касаещ данъчни престъпления на Алберто Гонсалес Амадор – партньор на регионалния президент на Мадрид Исабел Диас Аюсо.

"Решението ми произтича пряко от присъдата, но съм убеден, че съм служил вярно на институцията, към която имам честта да принадлежа", заяви Алваро Гарсия Ортис в писмо до министъра на правосъдието Феликс Боланьос, цитиран от El País.

В писмото си Ортис подчертава, че действа с "недвусмислено призвание за обществена служба, чувство за дълг и институционална лоялност".

Политически отзвук

Случаят предизвика сериозно политическо напрежение в Испания. Премиерът Педро Санчес публично изрази подкрепата си за Ортис и заяви, че продължава да вярва в неговата невинност въпреки решението на съда.

Правителството обяви, че уважава съдебното решение, но не е съгласно с него. В следващите дни кабинетът ще стартира процедура по номинация за избор на нов главен прокурор, който да поеме ръководството на институцията в този кризисен момент.

Освен забраната за заемане на длъжност, съдът наложи на Ортис и финансова глоба. Скандалът се разглежда от анализатори като сериозен удар върху правителството на Санчес, тъй като случаят засяга пряко конфронтацията между централната власт и опозиционната Народна партия, управляваща в Мадрид.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Интервю в държавно учреждение:

- Какво умеете да правите?

- Ами ... нищо.

- Тези места вече са заети.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари