EVN отхвърли близо 7000 жалби за високи сметки за ток
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

Дружеството обвини студа, прикривайки ценовия шок
Електроразпределителното дружество EVN - България, което обслужва Югоизточна България, не откри нито една своя грешка при проверката на масовите сигнали за двойни сметки. До момента компанията е обработила 60% от общо 6800 подадени жалби от битови и бизнес абонати, като е категоризирала всички до една като "неоснователни". Вместо да поемат отговорност за шоковите фактури, от монополиста прехвърлиха вината изцяло върху потребителите и зимните температури.
Корпоративното оправдание
Официалната позиция на компанията е, че потреблението е реално, а електромерите отчитат напълно коректно. Според корпоративния наратив основната причина за непосилните суми са няколко дни със студено време през изминалия месец.
Петър Костадинов: "Няма основателни по отношение на фактуриране на електроенергията, тоест фактурите са коректно издадени и отразяват това, което клиентът е потребил."
Говорителят на EVN - България стигна дотам да обяснява на клиентите как точно да ползват домашните си уреди, пресмятайки пред медиите, че пет дни минусови температури са напълно достатъчни за формирането на огромните суми, ако хората перат, готвят и се отопляват с климатици.
Скритият ценови шок
Докато дружеството чертае апокалиптични картини за влиянието на студа върху електромерите, то удобно пропуска ключов факт от близкото минало, който реално изпразва джобовете на българите. През 2025 година цената на електроенергията претърпя две сериозни увеличения – скок с 8,42% през януари и допълнителни 4,62% през юли. Това кумулативно увеличение от над 13%, съчетано с промените в Закона за енергетиката и стъпките към пълна либерализация, е истинският фундамент на двойните сметки днес, а не просто пуснатият климатик.
Абонатите остават без алтернатива
На фона на корпоративните оправдания реалните потребители остават в безизходица и с усещане за измама. Ангел Димитров от Пловдив е един от хилядите клиенти, получили шаблонния отговор от дружеството, че жалбата му е неоснователна.
Ангел Димитров: "Проверката показва, че съм изразходвал тази енергия. Нямам представа как точно се правят тези проверки, реално докато не видя с очите си пред мен някой човек, който да я извърши, за мен съмнения ще останат."
Неговата сметка за февруари отново е драстично висока, а фактурата на баща му е скочила от 240 на 270 лева само за месец. Въпреки това мъжът се отказва да подава нова жалба, осъзнавайки предварително предрешения изход от сблъсъка с монополиста. Междувременно от EVN - България продължават да твърдят, че очакват държавните проверки на Комисията за енергийно и водно регулиране да докажат, че компанията работи изрядно.






















