Евгения Живкова: Орязването на културата застрашава държавата
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

Живкова защити държавните читалища и библиотеки
Дъщерята на Людмила Живкова – Евгения Живкова, коментира днес в ефира на телевизия NOVA NEWS политическата стабилност в страната и изрази сериозна тревога относно новите указания за свиване на бюджетите в културния сектор. В предаването "Денят на живо" тя подчерта, че държавните сценични институти, читалища и библиотеки са изправени пред тежко изпитание, а духовността е в основата на оцеляването на нацията. По думите ѝ, културата е и ключов инструмент за водене на международен диалог.
Подкрепа за стабилността в управлението
В разговора Живкова се коментира темата за обществената подкрепа към държавното управление и стремежа на гражданите към предвидимост.
"Хората дадоха голяма подкрепа на Румен Радев, плюсовете от това са повече, защото е ясно, че обществото не иска да вижда постоянно боричканията в парламента и честата смяна на правителства. Хората искат стабилност и сигурност и затова дадоха толкова много гласове за една партия. Не бих казала, че има минуси от това решение, ако има такива, тях ще ги видим в бъдеще. Това, че кабинетът има пълно мнозинство, е добре, дано и да управляват добре”, посочи Живкова.
Удар по културните институции у нас
Основен акцент в изказването ѝ беше изнесената информация, че библиотеките, театрите, читалищата и други сценични структури са получили официални указания да съкратят бюджетите си за настоящата година с до 90 на сто. Дизайнерката припомни, че в този сектор работещите традиционно получават минимални възнаграждения и подобен ход ще се отрази пагубно на цялостния облик на страната.
Тя изрази надежда, че финансовите параметри ще бъдат ревизирани в посока увеличение, "защото без култура една държава не може да съществува".
Възстановяване на Асамблея "Знаме на мира"
Живкова сподели детайли и за съдбата на международното движение "Знаме на мира", създадено от нейната майка Людмила Живкова. Благодарение на нейните усилия проектът е възстановен и през тази година предстои провеждането на неговото 12-о издание.
Към настоящия момент комплексът се стопанисва от Националния учебен комплекс по култура. Тазгодишната програма на мащабното събитие ще премине под официалното мото "Децата за мир на планетата".




















