Ева Майдел: "Европа на суверенните нации" ще гласува против България в еврозоната

1
Докладчикът в ЕП очаква групата на суверенистите да се противопостави на България днес
Докладчикът в ЕП очаква групата на суверенистите да се противопостави на България днес Снимка: Европейски парламент

Докладчикът в ЕП очаква групата на суверенистите да се противопостави на България днес

Групата "Европа на суверенните нации", част от която е българската партия "Възраждане", със сигурност ще гласува против присъединяването на България към еврозоната. Това заяви за БНР докладчикът в Европейския парламент за готовността на България да приеме еврото - евродепутатката Ева Майдел от Европейската народна партия.

"Ако гледаме вота в комисия, виждаме, че 'Патриоти за Европа' – част от тях гласуваха 'за' приемането на България в еврозоната, една част се въздържаха", обясни Майдел. "Със сигурност очакваме групата на суверенните нации да гласува 'против'. Групите, които са против, всъщност не дават аргументи против самия доклад и против самите конвергентни доклади, т.е. отново затвърждават своите позиции, които са антиевропейски и поради тази причина отстояват тази позиция", добави тя.

Евродепутатката нарече "преувеличени" опасенията от повишаване на цените и инфлацията след приемането на еврото. "Наистина до голяма степен тези страхове са политически произведени и се надявам, че опасенията в следващите месеци могат да отпаднат, ако има по-добра информационна кампания", коментира Майдел.

Предупреждение за институционалната стабилност

Докладчикът предупреди, че падането на кабинета и нестабилността на институциите биха се отразили негативно на приемането на еврото в България.

"От гледна точка на външни фактори, на готовността на ЕЦБ, ЕК, вярвам, че отвън това няма как да бъде повлияно, но, разбира се, процесът ще бъде силно нарушен, ако институциите в България не са стабилни", обясни тя.

Майдел подчерта важността на политическата стабилност в този ключов момент: "Няма никаква логика да се внасят вотове на недоверие толкова често и то най-вече, ако идват от проевропейски сили. В България в момента повече от всякога имаме нужда от предвидимост и стабилност, за да имаме един по-плавен преход към приемане на еврото".

Днес, 8 юли, Европейският парламент трябва да гласува окончателно за приемането на България в еврозоната от 1 януари 2026 година. В Икономическата комисия на ЕП проектодокладът получи подкрепата на 36 евродепутати, докато трима гласуваха "против", а петима се въздържаха.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 2
    1
    Anton
    Тази е тъпа кифла,заедно с Габриел,защо не се скриете някьде.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Нямам търпение да почнат да обявяват бедствено положение заради преспи от 3 сантиметра и арктически температури от минус два градуса.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари