Екоминистерството проверява морето за замърсяване заради ударения танкер
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

Басейнова дирекция тества водата за нефтопродукти и токсини между Созопол и Резово
Министерството на околната среда и водите (МОСВ) предприе незабавни мерки за контрол на чистотата на морската вода след инцидента с блокирания танкер край Ахтопол. Експерти от Басейнова дирекция "Черноморски район" (БДЧР) – Варна вече са разположили специализирана апаратура и са взели проби от критични точки по Южното Черноморие.
Действията са в отговор на потенциалната опасност от замърсяване, след като търговският кораб, идентифициран от морските власти като танкер "Кайрос" (Kairos), остана блокиран в български териториални води след поредица от военни удари в Черно море.
Спешен анализ за опасни вещества
Взетите проби от акваторията между Созопол и Резово ще бъдат подложени на детайлен лабораторен анализ. Експертите следят за наличието на широк спектър от замърсители, включително:
-
Нефтопродукти и растителни масла;
-
Полихлорирани бифенили (PCBs 28, 52, 101, 138, 153, 180);
-
Летливи органични съединения – бензен, етилбензен, толуен и стирен.
От ековедомството уточняват точните координати на точките за мониторинг: 42°24’36,20” с.ш., 27°43’47,35” и.д. и 41°59’42,55” с.ш., 28°01’56,86” и.д.
Резултати и риск за крайбрежието
Получените данни ще се сравняват със стандартите за качество на околната среда (СКОС). "Към момента редовният мониторинг на МОСВ не отчита отклонения, които да сочат замърсяване на морските води в акваторията на България", съобщиха от министерството. При установяване на най-малкото отклонение, обществеността ще бъде незабавно информирана.
Контекстът: "Сенчестият флот" и военните удари
Танкерът "Кайрос", който плава под флага на Бенин, но се свързва с т.нар. "руски сенчест флот", се озова край българските брегове след атака с дронове в открито море. Според информация на "24 часа", корабът е празен и не превозва нефт, което намалява риска от мащабна екологична катастрофа, но наличието на гориво за собствени нужди и смазочни материали остава потенциална заплаха.
Към момента екипажът от около 10 души остава на борда, като се очаква доставка на провизии с хеликоптер на ВМС, тъй като бурното море възпрепятства евакуацията с катери.























