Днес почитаме покровителката на жътвата
- Редактор: Ралица Тодорoва
- Коментари: 0

На 17 юли почитаме паметта на св. Марина.
Тя е родена в Антиохия и е дъщеря на жрец идолопоклонник. Загинала мъченически едва на 16 г. (около 270 г.).
За българина тя е Огнена Марина, символ на небесния огън, покровителка на жътвата, нивите и сеитбите.
В едната си ръка държи дявола за косата, с другата го удря с дърво по главата.
Изобразяват я на трон, лявата ѝ ръка е пред гърдите, в дясната държи кръст.
Горещниците - 15, 16 и 17 юли, народът ни празнува в чест на огнената слънчева стихия.
Дните са посветени на християнските светци Юлия, Марина и Емилиян. Най-строго се почитат първия и третия горещник. Знае се, че каквото и да се изработи в тези дни, ще изгори. Не се ходи пеш. Жените не се захващат с никакви ръкоделия.
На 17 юли се пали новият жив огън. Той се прескача за здраве и от хора, и от животни.
От него всеки взима, за да запали домашното огнище. Казват, че през тези дни и от най-засъхналите корита бликва вода и който се окъпе в тази топла вода, няма да боледува през цялата година.
Започват седенките, изпълнени с магии за любов.
Днес имен ден празнуват всички с имената Марин, Марина, Маринела.






















Спират ваучерите за храна на 835 000 работещи
Отменят фестивала "Опера на площада"
Неграмотни шофьори купували чешки книжки за 10 000 евро
НОИ отчита масово бягство от пазара на труда преди пенсионна...
КАТ прибира до 26 контролни точки за превишена скорост