Държавното бездействие на Петрохан роди зона на страх

1
Димитър Куманов обори коментара на Васил Терзиев за спокойствие в планината
Димитър Куманов обори коментара на Васил Терзиев за спокойствие в планината

Институциите са игнорирали сигнали за въоръжени групи от четири години

Тройното убийство край хижа "Петрохан" е могло да бъде предотвратено, ако държавните органи бяха реагирали на сигналите за незаконни действия в района още през 2022 година. Това заяви инж. Димитър Куманов от сдружение "Балканка" в ефира на bTV.

"Планината беше превърната в зона на страх", подчерта Димитър Куманов, описвайки ситуацията в района на прохода. Според него още преди четири години институциите са били информирани за наличието на въоръжени мъже с маски и каски, които блокират достъпа на туристи и местни хора до територии в "НАТУРА 2000".

Предистория на беззаконието

Още през април 2022 година представители на "Балканка" са извършили проверка на място след оплаквания от планинари. Установено е, че огромни части от държавния горски фонд са били заградени с пет реда електропастири, вериги и камери за видеонаблюдение. Въпреки подадените сигнали до Министерството на околната среда и водите (МОСВ), Изпълнителната агенция по горите и РИОСВ – София, реални мерки не са предприети.

"Блокиране на такава територия с такива средства означава, че не искаш хора да се мотат там, за да не видят какво правиш", коментира инж. Куманов. Той припомни, че през 2024 година е бил разпитван и от ДАНС, на които е предоставил цялата документация по случая.

Институционална отговорност

Димитър Куманов е категоричен, че ако държавните органи си бяха свършили работата навреме, до кървавата развръзка вероятно нямаше да се стигне. Районът, който традиционно е бил посещаван от хора за събиране на билки и гъби, е бил напълно изолиран чрез насаждане на страх.

Разследването на тройното убийство продължава, като се работи по различни версии – от разчистване на сметки до ритуални действия. Към момента обаче остава без отговор въпросът как частна организация е успяла да установи пълен контрол върху държавна земя в продължение на години под носа на властите.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Полицай спира перничанин:

- Книжка имате ли?

- Имам!

- Технически преглед минала ли е колата?

- Да!

- А защо си без колан?

- Еее, стига де, кой носи колан върху анцуг?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари