Бюджет 2025 може да спъне България за приемането на еврото

4
Адриан Николов: Държавните заплати, а не инфлацията, са опасност за пътя към еврото
Адриан Николов: Държавните заплати, а не инфлацията, са опасност за пътя към еврото Видео: Bloomberg TV Bulgaria

Адриан Николов: Държавните заплати, а не инфлацията, са опасност за пътя към еврото

Приетият на първо четене Бюджет 2025 и планираното в него увеличение на заплатите в държавната администрация може да се превърне в по-сериозен проблем за влизането на България в еврозоната, отколкото настоящите инфлационни процеси. Това стана ясно от анализа на Адриан Николов от Института за пазарна икономика, представен в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria на 19 март 2025 година.

Според последните данни на Националния статистически институт (НСИ) годишната инфлация се е ускорила до 4%, което е част от тенденцията за повишаване на цените след достигането на най-ниските им стойности през септември 2024 година.

"Това се дължи предимно на увеличението на цените на тока през януари месец, увеличението на минималната работна заплата, което повишава разходите на работодателите и покупателната възможност на една част от потребителите," коментира Николов пред водещия Антонио Костадинов.

Експертът отбеляза, че към факторите за ръста на инфлацията трябва да се прибави и вдигането на специалния данъчен режим в някои сектори. Същевременно предложеният Бюджет 2025 със заложените в него повишения на заплатите на редица държавни служители създава допълнителни очаквания за по-висока инфлация.

Рискове пред присъединяването към еврозоната

Въпреки нарастването на инфлацията, Николов смята, че рискът тя да застраши влизането на България в еврозоната е малък. Той посочи, че все още не е ясно кои месеци ще бъдат включени в конвергентния доклад, а към края на миналата година страната ни е била изключително близо до покриване на инфлационния критерий.

"Единствено държавният бюджет и фискалната рамка може да са притеснение по пътя към приемане на еврото," допълни икономистът от Института за пазарна икономика.

Николов припомни също, че при приемането на Хърватия в еврозоната от статистиката са били изключени няколко страни със специални ценови режими, което би могло да бъде благоприятен прецедент и за България.

Предложение за българска продукция в хранителните вериги

В предаването бе коментирано и внесеното предложение за 50% българска продукция на стоки в определени категории в хранителните вериги. Според експерта това крие няколко потенциални проблема.

От една страна, има риск Европейският съюз да изпрати негативни послания към България заради нарушаване на правилата за свободна търговия в рамките на блока. От друга страна, при сезонните стоки като някои зеленчуци и плодове, това предложение може да доведе до увеличаване на цените за крайните потребители.

Така според експертната оценка, докато инфлацията е под контрол от гледна точка на критериите за еврозоната, по-големият риск идва от фискалната политика и потенциалните изкривявания на пазара чрез регулаторни мерки.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Сънувах, че ме хапе змия.
На сутринта жената ми поиска 200 лв. за маникюр.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари