"Бундесбанк" очаква нова порция стагнация в немската икономика

1
Строителният сектор и промишлеността продължават да буксуват
Строителният сектор и промишлеността продължават да буксуват Снимка: Pixabey

Строителният сектор и промишлеността продължават да буксуват

Германската икономика няма да успее да избегне стагнацията през първото тримесечие на 2025 година, сочи публикуваният днес месечен доклад на централната банка на страната - Бундесбанк (Bundesbank).

По данни на Федералната статистическа служба Дестатис, брутният вътрешен продукт на Германия се е свил с 0,2 процента през 2024 година, което прави изминалата година втора поредна с отрицателен растеж за водещата европейска икономика. За последното тримесечие на 2024 година германският БВП отбелязва спад от 0,1 процента спрямо предходното тримесечие.

"Германската икономика остана вяла през четвъртото тримесечие на 2024 година", се посочва в анализа на Бундесбанк. Експертите отбелязват, че промишленото производство продължава да се свива заради слабото външно търсене, въпреки че в края на годината са забелязани признаци на стабилизация в общите тенденции.

Строителният сектор в криза

Според доклада на германската централна банка, строителният сектор продължава да изпитва сериозни затруднения и е малко вероятно да стимулира икономическия растеж в близко бъдеще.

Предпазливи потребители

Въпреки значителното увеличение на заплатите, германските домакинства остават предпазливи в своите разходи. "В резултат на това тяхната норма на спестяване се е повишила, докато частното потребление се е увеличило съвсем леко", отбелязват експертите от Бундесбанк.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Секретна телефонна линия.
- Кой е?
- Бонд! Джеймс Бонд!
- Откъде се обаждате?
- От Кан! Тутракан!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари