Бум на кражбите в моловете

0
Търговци отчитат опитни крадци с тактики за препродаване на стоките
Търговци отчитат опитни крадци с тактики за препродаване на стоките

Ръстът на кражбите от магазините достигна 100% за година

Търговците отчитат двоен ръст на кражбите от магазини само за първите шест месеца на годината. Изпълнителният директор на Асоциацията на търговците на нехранителни стоки (АТНС) Галин Попов съобщи пред NOVA, че кражбите се извършват от добре организирани групи, а не от хора, които крадат от нужда.

"Крадат се различни неща. От спортните магазини най-често се крадат по-атрактивни и скъпи нови колекции, които стават популярни сред хората. Дори има поръчки, при които се краде конкретно цяла една колекция — хваща се и се изнася по някакъв начин", обясни Попов.

Според него вторичният пазар за продажба на откраднати стоки е изключително развит, като схемите за препродажба често са добре организирани. Това обяснява защо кражбите не са просто акт на отчаяние, а престъпна дейност с финансова мотивация.

Проблемът не се ограничава само до магазините за дрехи. Сериозен ръст на кражбите се отчита и в строителните магазини, както и в обектите за мебели. Макар че по-големите предмети като дивани и гардероби са трудни за изнасяне, крадците се насочват към по-малки и скъпи стоки.

"Крадат се основно скъпи и по-малки, удобни за изнасяне стоки - чаши, свещи, сервизи, прибори за хранене. Общо взето неща, които крадец може да сложи в нормална чанта или да скрие и изнесе. Краде се и скъпо спално бельо, и други подобни артикули", подчерта Попов.

Особено тревожна тенденция е увеличаването на малолетните и непълнолетните крадци. Нормативната уредба, която не е актуализирана от 15 години, предвижда глоба до 300 лева за кражби на стойност до две минимални заплати. При сегашния размер на минималната работна заплата от 1077 лева, това оставя голямо поле за действие на престъпниците.

Галин Попов уточни, че при непълнолетните и малолетните извършители делата обикновено се прекратяват поради маловажност, което допълнително насърчава този тип престъпления. "Затова точно тях пращат. Затова и стават все повече", допълни директорът на АТНС.

След присъединяването на България към Шенгенското пространство се наблюдава и увеличение на т.нар. "гастрольори" - чуждестранни крадци, идващи специално за кражби в страната.

За да се справят с проблема, търговците инвестират в различни видове защита - от алармени инсталации и охранителни системи до жива охрана и системи с изкуствен интелект. Това допълнително увеличава разходите и в крайна сметка се отразява на цените на стоките.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Интервю в държавно учреждение:

- Какво умеете да правите?

- Ами ... нищо.

- Тези места вече са заети.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари