БЧК проведе учение за трансгранично подпомагане при бедствия

2
Целта на обучението е подобряване на трансграничната реакция при бедствия на националните дружества в България, Хърватия, Черна гора, Северна Македония и Сърбия
Целта на обучението е подобряване на трансграничната реакция при бедствия на националните дружества в България, Хърватия, Черна гора, Северна Македония и Сърбия Снимка: БЧК Пресцентър

Целта на обучението е подобряване на трансграничната реакция при бедствия на националните дружества в България, Хърватия, Черна гора, Северна Македония и Сърбия

„Мащабно бедствие, предизвикано от разрушително земетресение от 6,8 по Рихтер с епицентър на 24 км западно от София и на 9 км северозападно от Перник връхлетя България. Първоначалните данни сочат, че 300 души са загинали, над 7300 се нуждаят от спешна помощ, а засегнатите са над 150 000 души.“

Според сценария организацията активира Плана на БЧК за действие при бедствия и мобилизира над 300 доброволци и щатни специалисти за оказване подкрепа на пострадалите. Правителството на България е поискало международна помощ, а БЧК се обръща към Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец за оказване на подкрепа чрез Фонда за незабавно подпомагане при бедствия на Федерацията.

За щастие, това не е реална ситуация, а част от симулационно компютърно подпомагано учение на тема: „Осъществяване на операция по оказване на помощ в бедствена ситуация в България, с активация на механизмите за международно подпомагане на МФЧК/ЧП, мрежата „Съседите помагат първи“ и “Х-Stock“, проведено от БЧК, предаде БТА.

При такава ситуация и поради мащаба на бедствието и нарастващите нужди на пострадалото население БЧК отправя искане за международна хуманитарна помощ към съседните национални дружества чрез разработената онлайн платформа “Х-Stock“, която позволява обмен на документите, необходими за транспортиране на пратките, митническото освобождаване и граничните процедури.

Учението се проведе в рамките на проект „Повишаване на трансграничната готовност чрез споделено управление на бедствените резерви в Югоизточна Европа”, чиято цел е да подобри трансграничната реакция при бедствия на националните дружества в България, Хърватия, Черна гора, Северна Македония и Сърбия, чрез споделено управление на бедствените резерви.

Занятието бе ръководено от директора на дирекция „Мениджмънт на бедствията“ в БЧК Ясен Сливенски, а участие взеха екипи на дирекциите „Мениджмънт на бедствията“, „Международно сътрудничество и програми“, ПСС, Връзки с обществеността и фондонабиране, отдел „Логистика“, Националният екип за работа при бедствия, аварии и кризи, както и екип на ГД ПБЗН-МВР, ръководен от Светлин Станев, началник отдел „Международно сътрудничество, НАТО, ЕС и хуманитарни операции“. В учението се включи и главният секретар на БЧК д-р София Стоименова. Специален гост беше генералният директор на БЧК проф. д-р Красимир Гигов.

Контролът по изпълнението на задачите бе осъществяван от Джеймс Белами от МФЧК/ЧП. Цялото учение бе наблюдавано в реално време от Елмар Гьобл от Австрийския Червен кръст и проф. Раде Райковчевски, ръководител на катедра „Полицейски науки“ в Скопския университет в Северна Македония.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

Мъж, който си прави сам мусака и пълнени чушки, на практика е недостъпен!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари