ББР дала пари на Вълка и Сокола? Не е басня, а трагична история!

1
Борисов и Пеевски знаят много за тайните на ББР. Но не искат да споделят
Борисов и Пеевски знаят много за тайните на ББР. Но не искат да споделят Снимка: ДПС

В царството на корупцията и безнаказаността държавната банка е обречена да обслужва олигарси

Скандалът с "кредита за Вълка и Сокола" върна в дневния ред темата за начина, по който работи единствената държавна банка у нас - Българската банка за развитие.

Историята със 150-милиона лева, отпуснати преди 5 години на новоизлюпена фирма, свързана с бизнесмена Румен Гайтански, ни стресна, защото ни припомни КТБ - любимата каса на олигарсите, която рухна след разрива между Цветан Василев и Делян Пеевски, пише Юлиана Бончева във вестник СЕГА.

Голямата разлика с "четвъртата по големина" е, че ББР управлява не частни пари, а се разпорежда с нашите, на данъкоплатците, над 1 млрд. лева. Затова порочните практики са още по-отвратителни и болезнени.

Червени лампи мигат тревожно отдавна, много отдавна. Преди 10 години Димитър Димитров, член на Надзорния съвет на Българската банка за развитие, пръв проговаря по темата: "70% от кредитите на ББР отиват за 20 фирми. Семейно-приятелски кръгове на бившите управляващи дърпат конците в банката", казва през октомври 2014 г. Димитров.

Думите му впечатляват публиката и почтените медии. "Отговорните институции" - БНБ и "Банков надзор", прокуратурата, КПКОНПИ, Сметната палата се правят на "ни чули, ни видели".

И логично употребата на държавната касичка за финансиране на "обръчите" продължава с пълна пара - само се сменят правителствата и според това се обновяват бизнес кръговете.

През 2015 г. депутатът Гроздан Караджов задава няколко важни въпроса на тогавашния министър Владислав Горанов, вкл. "Колко проверки в ББР е осъществил "Банков надзор" през последната година и какви са констатациите? Нарушенията във финансирането от ББР сочат ли аналогия с модела КТБ за присвояване на обществени средства и преразпределянето им в полза на отделни лица и фирми?"

Горанов не коментира аналогията с КТБ, само посочва, че с ББР всичко е наред, което било потвърдено и в една инспекция от БНБ. Над порочните сделки дълго се спуска удобното прикритие "банкова тайна".

Но през 2017 г. "изтече" информация, че фирми, свързани с Георги Гергов, член на Изпълнителното бюро на БСП - "Слънчев ден резидънс" и "Международен пловдивски панаир", са се уредили с близо 32 млн. евро заеми от държавната банка. Скандалът бе голям, защото в устава на ББР пише, че няма право да кредитира фирми, свързани с политически лица.

Обществото и медиите се възмутиха. И всичко утихна.

През 2020 г. ББР пак влезе в новините със скандал. Оказа се, че банката, създадена на финансира малки предприятия, иновативни и ориентирани към износ фирми, създаващи висока добавена стойност, се кани да отпусне заем на събирачи на неплатени дългове - "Свети Георги груп". И се случи нещо интересно - тогавашният премиер Бойко Борисов реши да уволни тогавашния директор на ББР Стоян Мавродиев. Претекстът беше точно този кредит, но усещането беше, че Мавродиев е ядосал с друго патрона си (една от версиите беше, че е заиграл прекалено с ДПС).

В следващите години разследващи журналисти упорито ровеха и пишеха, че бизнеси, зад които прозира корпулентната сянка на депутата бизнесмен Делян Пеевски, са щедро финансирани от ББР. Институциите си траеха.

Пред 2021 г., Кирил Петков, току-що назначен за служебен министър на икономиката, откри, че от 1.4 млрд. лв. капитал на държавата в (ББР) близо милиард са налети в осем неслучайни компании.

Петков счупи "омертата" и обяви кои са осемте. Всъщност някои от тях вече бяха "осветени" в храбри медии - като "Роудуей", "Слънчев ден", "Благоевград - БТ". Но друго си е министър да ги обяви.

"Отговорните държавни органи" отново силно замижаха пред нездравата концентрация на стотици милиони на данъкоплатците в избрани "обръчи", вкл. и прословутата Комисия за противодействие на корупцията, наричана преди КПКОНПИ, а сега КПК. Можеше поне да имитира интерес към твърденията, че четири от осемте най-едри клиенти на ББР някак са свързани с интересите на политика-бизнесмен Делян Пеевски, да проверят и да го "изперат". Дори това не направиха.

Същата КПК се сепна от дълбокия сън и се активира в особен момент - когато вождовете на ДПС Ахмед Доган и Делян Пеевски влязоха в чутовен сблъсък. Кредитът за Вълка (за фирмите на Румен Гайтански) изведнъж се оказа казус за комисията, която се разрови в пътя на парите от ББР и успя да ги свърже със Сокола (КПК предположи, че "вероятно" с 30 от 150-те милиона са погасени дългове на ТЕЦ "Варна", наричана в последните години "теца на Доган")

По повод на последните бурни събития с разкрития, обвинения и арести шегобийци обясняват, че КПК всъщност означава

"Каквото Пеевски Каже" и че същото много приляга и на върховната прокуратура.

Голямата тема не е конкретният заем за Вълка, Сокола, Шиши или друг хищник. А за експлоатацията на ББР, за отказа на институциите да си вършат работата, за системния колосален проблем - несекващите и все по-нагли безобразия с парите на данъкоплатците.

И до ден-днешен няма отговор какво става с огромния кредит за "Благоевград - БТ" - отпуснат в момент, в който холдингът "Булгартабак" се разделяше с най-ценните си активи - цигарени фабрики, цигарени марки, техника и опитен персонал. КПК и прокуратурата упорито заобикалят "слона в стаята" (също както неглижират дори най-новото твърдение на банкера изгнаник Цветан Василев, направено пред българския парламент - че обръчите на Пеевски са взели половин милиард лева от разгромената КТБ).

Съмнителни "операции" в държавната банка има не само по линия на кредитирането.

През 2020 г. Бойко Борисов още бе премиер, а Мавродиев - все още шеф на ББР. Тогава изненадващо държавата наля в държавната банка 140 млн. лева, за да купи с тях акции на частната ПИБ. Сделката се случи с много критики заради надутата цена. Година по-късно финансисти обявиха, че ББР е отчела близо 100 млн. лева загуба, тъй като е платила по 5 лв. за акции, които вече се котират за 1 лв.

Банков надзор какво мисли по въпроса? Не знаем, защото мъли. За важното управление в БНБ отговаря Радослав Миленков, който през 2014 г. бе назначен за шеф на Фонда за гарантиране на влоговете точно когато рухваше КТБ. А после бе повишен в подуправител на централната банка.

Остана без последствия и разкритието, че вместо да работи с големи западни партньори, ББР е наблегнала на контакти с Далечния Изток - през 2021 г. се разбра, че над 90% от привлечените заемни средства са от китайски банки. Дали това е редно и здравословно - ДАНС, БНБ, Сметната палата и дума не обелиха по този въпрос.

"Заварихме корупция и лошо управление", обяви през 2021 г., Цанко Арабаджиев, назначен от Кирил Петков за изпълнителен директор. И даде примери за дребни "пробиви", ощетяващи държавната банка. Предното ръководство на ББР било наело ПР агенция за контакти с медиите, на която плащало 5-6 пъти над нормалните пазарни цени. Бил сключен и договор с "пазител" на личните даннни (по GDPR регламента) за "скромните 18-20 хил. лв. на месец.

Междувременно се разбра, че ексдиректорът Стоян Мавродиев, обвинен преди дни за длъжностно присвояване в особено големи размери, е бил най-скъпо платеният човек на държавна служба в България - като си е докарвал 36 000 лв. месечни доходи от ББР и дъщерните й дружества.

Арабаджиев твърди, че е заварил банката с "тотално изключени механизми за контрол". Но защо да се учудваме, след като всеки ден ни убеждава, че тоталното изключване на контрола е болест на цялата държава.

ББР си имала ПРИНЦИПИ:

"При осъществяване на дейността си банката се ръководи от принципите на прозрачност, неутралност, рентабилност, ефективност, пазарна съвместимост и добра банкова практика", пише на сайта й. Как да повярваме....

Дори сегашното ръководство да се стреми да спазва тези "принципи", няма никаква гаранция, че следващото ще е добросъвестно. Изкушенията държавните пари да се раздават с предимство на "наши хора" са големи, политическият натиск също - това показва дългогодишната история на държавната банка. Не случайно всяка нова власт слага свои кадри на високите постове.

Печалната история на ББР е поредно доказателство, че в просмуканата от корупция и тотална безконтролност България колкото по-малко "държавна собственост" има, толкова по-добре - хищниците ще имат по-малко терени за ловуване и плячкосване.

У нас има достатъчно много частни банки - над 20, които са в люта конкуренция на кредитния пазар. Има кой да финансира и малки, и големи. Трябва ли да продължаваме да издържаме държавна "каса за олигарси", маскирана като банка за добрия малък и иновативен бизнес?

"Криминалният" кредит

Фирмата ""Роудуей кънстракшън" е получила близо 150 млн. лева от ББР. Банката с много мъки успя да си върне 3.5 млн. лева. Другото е загуба.

Още през 2019 г. се знаше, че това е порочен кредит, който няма нищо общо с целите и задачите на държавната развойна банка. Той е отпуснат на новосъздадена фирмичка, която купува западащо предприятие с малки активи, добиващо строителни материали. 150-те милиона естествено са "плъзнали" и към други получатели. Общото за всички участващи в схемата е, че са свързани с известния Румен Гайтански, който дълги години просперираше, разчитайки на добрите си връзки с ГЕРБ и ДПС. И сигурно щеше да продължи, ако не бяха наскъпили сериозни политически промени (в столичната община) и трусове (в ДПС), при които бизнесменът явно стана жертва на войната Пеевски-Доган.

Понеже кредитът за Вълка е бил много голям, под него стоят пет подписа за одобрение. Излиза, че не само Стоян Мавродиев си е сложил "главата в торбата" с този заем. Защо тогава само той получи обвинение? А другите четирима, които са подписали, да не би да са невинни?

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 2
    2
    Учуден
    Не съм учуден,че парцалът на Сашо Дончев наречен СЕГА умишлено не споменава далаверите на лицето Кирил Простото Петков в същата тази ББР.Нека припомним разследването на БЪРД от тази година: „На 11 май 2021 г., ден преди влизането в сила на указа на президента, без да има това законово право, Кирил Петков се представя за министър на икономиката и депозира документи в БНБ, с които иска одобрение на нови членове на Надзорния съвет на ББР. В нарушение на нормите таксата на БНБ е платена от личната му сметка. С подадените документи Кирил Петков отново декларира неистини и лъжи, като за това отново носи наказателна отговорност по чл. 313 от НК. На първо място, той декларира, че е министър и подписва документите като такъв, както и че упражнява правата върху акциите на банката, което към момента не е така. На второ място, той декларира съществуването на невзети решения от действащия към този момент надзорен съвет, а именно, че същият съвет, като комитет по подбора, е одобрил депозираните в БНБ номинации. Такова разглеждане и такова одобрение не е направено от действащия надзорен съвет. Неистини са декларирани и от Стамен Янев, който също подава документи в БНБ и лъже за съществуването на взети решения от надзорния съвет, въпреки че към момента той е председател на същия съвет. Така се оказва, че и за двамата са налице и предположения за извършени документни престъпления по чл. 308 от НК.“
  • 0
    1
    Idiotiy
    Какво излиза? Нашите велики управници,които през цялото управление правят" чудеса" , вадят от единия джоб и тъпчат в другия и все от нашите пари!!! НЕ ПРИЯДОХТЕ ЛИ ДОЛНИ НЕГОДНИЦИ???
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

"Москвич" пускат на пазара електречески автомобил. Пробегът зависи от дължината на кабела.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари