Български астрофизик откри нова планета, подобна на Земята

0
Планета на "съседната улица" може да крие отговори за уникалността на нашия свят
Планета на "съседната улица" може да крие отговори за уникалността на нашия свят Видео: БНТ

Планета на "съседната улица" може да крие отговори за уникалността на нашия свят

Въпросът дали във Вселената съществува "близначка" на нашата планета вълнува учените от десетилетия. Отговорът може да дойде от неочакван източник - млад български астрофизик. Под ръководството на 23-годишния докторант в Канарския институт по астрофизика, Атанас Стефанов, международен екип учени откри нова екзопланета, която показва забележителни прилики със Земята.

Историята започва преди около десетилетие, когато италиански изследователи насочват вниманието си към звезда извън нашата Слънчева система и откриват две планети, обикалящи около нея. Сега, екипът на Стефанов прави следващата голяма стъпка, откривайки трета планета в същата звездна система.

"Планетата носи лиричното име GJ3998D. За момента знаем, че тя е поне 6 пъти по-тежка от Земята, 6 пъти по-масивна. Също знаем, че количеството енергия, която стига до нея от нейната звездичка е само с 20% повече, отколкото енергията, която ние на Земята получаваме от Слънцето. Т. е. това предполага близка, по-висока, но все пак вероятно близка повърхностна температура", споделя Атанас Стефанов за БНТ.

Потенциал за живот и бъдещи изследвания

Интересен факт за новооткритата планета е, че нейната "година" продължава само около месец и половина, тъй като тя обикаля своето слънце за значително по-кратко време от Земята.

"Тя се намира на 59 светлинни години, което в космически план е еквивалент на отсреща, от другата страна на улицата. За момента изглежда, планетата да е ситуирана, да се намира в област, в която би поддържала живот такъв, какъвто го познаваме, но не знаем дали има атмосфера. Всъщност това би била следващата стъпка", пояснява българският астрофизик.

Откритието повдига не само научни, но и философски въпроси за нашето място във Вселената. Атанас Стефанов обяснява: "Дали сме единствени, дали Земята е единствена сама по себе си. Все още търсим така да се каже близначката на Земята."

Младият учен от Смолян прогнозира, че окончателни отговори може да получим след около 10 години, когато се очаква да бъдат разработени по-мощни телескопи, способни да откриват биомаркери — признаци за наличие на живот на далечни планети.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Сънувах, че ме хапе змия.
На сутринта жената ми поиска 200 лв. за маникюр.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари