България се готви да въведе трета доза ваксина срещу Ковид
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

Тя обаче ще се препоръчва предимно за онкоболни, трансплантирани и такива с понижен имунитет
Скоро у нас ще има препоръка за трета бустерна доза от ваксините срещу коронавирус за определени рискови групи. Това заяви по bTV директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова.
"Препоръчваме да се разреши трета бустерна доза ваксина за определени групи пациенти - онкоболни, трансплантирани, такива с понижен имунитет, пациенти на определени терапии", посочи тя.
"Тази доза се прави поне 8 месеца след втората и се прави за подсилване на имунитета. Според изследване антителата след бустерната доза се покачват 50 пъти", коментира Христова.
По думите ѝ в сравнение с миналата година чувствително се е повишила заболеваемостта сред по-младите – в момента тя е най-висока сред възрастовите групи от 20-30 г. и 30-40 г.
Христова отбеляза, че Делта вариантът се разпространява много по-лесно и се репродуцира в много по-голямо количество. "Затова е важно да се ваксинираме, но и да спазваме противоепидемичните мерки. В момента в България Делта вариантът напълно доминира – установен е при 99,5% от пробите".
Според нея Мю вариантът на SARS-CoV-2 до момента не е показвал възможност да се разпространява толкова лесно, колкото Делта варианта.





















Сметките за ток поглъщат целите ни пенсии
Омбудсманът даде Росица Георгиева на прокурор
Мълчанието на Румен Радев обърква избирателите
Доналд Тръмп отхвърли новия лидер на Иран
Надежда Нейнски: Техеран гарантира сигурността на България