България и Румъния съвместно ще осигуряват корабоплаването по река Дунав

0
Река Дунав със своите икономически възможности е врата към развитието на транспортните коридори по оста север-юг и изток-запад
Река Дунав със своите икономически възможности е врата към развитието на транспортните коридори по оста север-юг и изток-запад Снимка: Министерство на транспорта и съобщенията

Река Дунав със своите икономически възможности е врата към развитието на транспортните коридори по оста север-юг и изток-запад

България и Румъния ще работят съвместно за осигуряване на необходимата плавателност на река Дунав, стана ясно по време на провелата се среща днес в Русе.

Домакин на срещата, по инициатива на Европейската комисия и Дунавската комисия, бе заместник-министърът на транспорта и съобщенията Владимир Върбанов. В нея взеха участие директорът на дирекция „Воден транспорт“ към Европейската комисия Магда Копчинска, Ален Барон от Генерална дирекция „Мобилност и транспорт“, генералният директор на Дунавската комисия Манфред Зайц, държавният секретар в Министерството на транспорта и инфраструктурата на Румъния Богдан Миндреску и други.

По време на дискусията бе отчетено, че България изпълнява стриктно задълженията си по поддържането на фарватера по река Дунав в общия българо-румънски участък, както и че с европейски средства, осигурени от оперативни програми и Механизма за свързване на Европа са доставени нови плавателни съдове, драгажна техника и оборудване.

Заместник-министър Върбанов направи уточнение, че Изпълнителна агенция „Проучване и поддържане на река Дунав“ вече е стартирала драгиращи дейности за подобряване на фарватера в района на остров Белене. Министерството на транспорта и съобщенията обяви обществена поръчка за избор на външен изпълнител за драгиране и след нейното приключване ще се открие възможност за още по-оптимална реакция при поддържането на фарватера.

Двете страни се договориха до края на тази седмица да се проведе заседание на Смесената българо-румънска комисия, на което да се набележат нови цели за неизползвания потенциал на река Дунав и обединяване на усилията. В контекста на настоящата глобална ситуация река Дунав и нейните икономически възможности са врата към развитието на коридорите по оста север-юг и изток-запад, посочи Владимир Върбанов.

След приключването на проекта Fast Danube ще се подобрят условията за корабоплаване по реката. Заместник-министър Върбанов посочи, че работата по проекта продължава и изрази увереност за приключването му в срок.

Постигната бе договореност и за стартиране работата на българо-румънската работна група за подготовка на изграждането на 5 нови моста над р. Дунав.

Заместник-министър Върбанов подчерта пълната готовност на България за предприемане на действия и стартиране на предпроектните проучвания. Румънската страна се ангажира с активен диалог и действия по темата.

Представителите на ЕК изразиха подкрепа и подчертаха важността за изграждането на новите съоръжения с оглед необходимостта от непрекъсната транспортна свързаност по направлението север-юг.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари