АПИ обезопаси преминаването през тунел „Витиня“
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Агенцията ще търси финансово обезщетение за нанесените щети от ТИР-а, съборил вентилатор
Тежкотоварен ТИР с неконтролируемо вдигната платформа събори вентилатор и повреди част от светофарните уредби в тунел „Витиня“ на автомагистрала „Хемус“ в четвъртък вечерта, съобщават от пресцентъра на Агенция „Пътна инфраструктура“.
Удар в движение
Инцидентът е станал в тръбата в посока Варна, а сигналът за него е постъпил в 19:16 часа. При преминаването си през тунела тежкотоварният автомобил е закачил и съборил средния от общо трите вентилатора, монтирани върху обща носеща шина на тавана на съоръжението.
„Причината за падането е външен механичен удар от платформата на камиона, която се е вдигнала без ясна причина, а не самостоятелно откъсване на съоръжението“, уточняват от пътната агенция, като добавят, че преди сблъсъка оборудването е било в отлично техническо състояние, без провиснали елементи.
Реакция на институциите
На мястото на инцидента незабавно са изпратени екипи на МВР и служители на поддържащото дружество „Автомагистрали“ ЕАД. Те са отстранили падналия на пътното платно вентилатор и висящите захранващи кабели. Извършената спешна инспекция е показала, че няма компрометиране на носещата шина, останалите вентилатори или основната конструкция на тунела.
Движението не е било спирано изцяло по време на възстановителните дейности, а трафикът е бил поетапно пренасочван в свободните ленти. Нормалното преминаване в посока Варна е възстановено в 22:55 часа същата вечер.
Разследване и съдебни искове
По случая вече тече разследване. От полицията са образували досъдебно производство по член 216 от Наказателния кодекс за унищожаване и увреждане на имущество. Тъй като стойността на пораженията по вентилационната система, кабелите и светофарите е значителна, от Агенция „Пътна инфраструктура“ ще претендират по съдебен път за пълно обезщетение от фирмата собственик на ТИР-а.
От ведомството подчертават, че тунел „Витиня“ отговаря на всички нормативни изисквания за проектиране. Според регламентите, поставянето на допълнителни указателни табели за габарит не е задължително за съоръжения, които покриват утвърдените стандарти за строителство.






















