Адела Качаунова: Сарафов сякаш е в предизборна кампания
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0

БХК настоява за спешен избор на нов Висш съдебен съвет
Действията на изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов създават впечатление за участие в предизборна кампания, която обслужва единствено партиите на статуквото. Това заяви съпредседателят на Българския хелзинкски комитет (БХК) Адела Качаунова в ефира на БНР.
Според правозащитничката ситуацията около държавното обвинение е напълно недопустима и изисква спешна намеса от страна на следващия парламент, който трябва да постигне компромис за смяна на Висшия съдебен съвет (ВСС).
Интервюто идва на фона на продължаващата юридическа и политическа криза около поста на обвинител номер едно. Справка показва, че Борислав Сарафов продължава да ръководи прокуратурата и към април 2026 година, въпреки че според приетите промени в Закона за съдебната власт мандатът му като временен ръководител трябваше да приключи още през юли 2025 година. Прокурорската колегия обаче отказа да го освободи, което предизвика остри реакции в обществото.
Липса на отчетност и съмнения за смачкване на дела
Съпредседателят на БХК изрази остра критика към начина, по който функционира прокуратурата в момента, като подчерта липсата на прозрачност.
"Това, което прави в момента прокуратурата, е, че Сарафов звучи така, сякаш той самият е в предизборна кампания. Въпросът е на кои партии служи и това могат да бъдат само партиите на статуквото, защото те са единствените, които получават полза от това", коментира Качаунова, цитирана от БНР.
Тя обърна внимание и на разкритията около купения вот, като направи контраст между действията на Министерството на вътрешните работи и тези на държавното обвинение. По думите ѝ полицията работи убедително и с конкретни данни без да използва репресивни методи. В същото време се появяват публични данни за саботирани разследвания.
"В момента на брифинг на Министерския съвет чуваме как буквално се смачкват дела, които е трябвало прокуратурата да продължи" , добави Качаунова. Тя определи съдебната власт като "мафиотизирана структура, която не желае да разкрие сама себе си" и допълни, че доверието в системата не може да бъде възстановено при тези условия.
Партиите са длъжни да намерят компромис
Изходът от институционалната криза минава през Народното събрание, категорична е съпредседателката на БХК. Тя не очаква една политическа сила да събере конституционно мнозинство от 160 гласа в новия парламент, но това не освобождава депутатите от тяхната отговорност.
"Очаква се партиите да могат да проведат разговор помежду си и да стигнат до правилно решение за страната. Разбира се, трябва да се случат и двете неща - да бъде сменен Сарафов час по-скоро, за да се спази законът... трябва да бъде избран и нов Висш съдебен съвет, независимо кой какво мнозинство е събрал", обясни Адела Качаунова.
Според нея изискването за 160 гласа при избора на ключови органи цели именно постигането на междупартиен консенсус, който да гарантира независимостта на институциите, а не те да бъдат овладявани от една конкретна партия. Качаунова е категорична, че системата не може да се изчисти сама, тъй като институции като Върховния касационен съд и Конституционния съд изглеждат безсилни, което налага ясен сигнал отвън – чрез политическите играчи в парламента.





















