6 любопитни факта за детския мозък

1
Той си почива само по време на сън
Той си почива само по време на сън

Знаете ли, че през първата година от живота детският мозък удвоява размера си?

Или пък, че до навършване на една година бебета отпочиват единствено, когато спят?

И още нещо – образователните DVD не носят никаква полза и не могат на нищо да научат детето, пише kayrosblog.ru., цитиран от Мона Георгиева в Новите родители.

За всичко това са отговорни различни особености на мозъка и възприятията на бебоците.

Всички бебета се раждат... твърде рано

Биолози потвърждават, че, ако размерите на женския таз не са така ограничени, бебето би останало в утробата по-дълго, за да има възможност да се развива по-дълго.

Но тъй като женският таз е относително тесен, детето в утробата на майката има „програма“, която нарежда бременността да завърши за 39-40 седмици. И бебето излиза на бял свят, въпреки, че в този момент мозъкът му е стигнал едва една четвърт от своето развитие.

Това дава основание на някои експерти да твърдят, че първите 3 месеца от живота на новороденото са нещо като „четвърти триместър“ на бременността, когато мозъкът претърпява особено бързо развитие.

В този период се развиват най-вече социалните навици – например съзнателна усмивка, която грейва на лицето на новороденото, на 10-14 седмица.

Бърз растеж

След раждане мозъкът на бебето се развива с невероятна скорост. И в течение на първата година той достига до 60 процента от размера на този при възрастните хора.

Едва при започване на училище мозъкът на детето достига своя пълен размер, но развитието му все още не е приключило.

Той продължава да се усъвършенства дори и след навършване на 20-ата година.

Важно е цялото, не детайлите

Детският мозък има повече нервни връзки в сравнение с този на възрастния човек. А в същото време има по-малко невротрансмитори. Следователно, децата обръщат по-малко внимание на детайлите и по-добре възприемат нещата като цяло.

Докато на свой ред възрастните обръщат повече внимание на детайлите. Образно може да се каже, че вниманието на детето се насочва като светлина от лампа, която осветява всичко, докато на възрастните е като фенерче, което осветява определен сегмент.

Готовност за обучение

Според експерти, звуците, които издава бебето показват, че то е готово да се учи от говора на възрастните.

И, когато то започне да реди неразбираеми думи на „своя я си език“, то на практика подражава, имитира вашата интонация и модел на социално поведение, при който един човек говори, а друг го слуша.

Проучвания доказаха, че колкото повече говорите с детето си, толкова то ще е по-умно.

Образователните DVD не носят никаква полза

Ако сте се снабдили с куп образователни DVD и компакт дискове, сте хвърлили пари на вятъра. С тях детето няма да се научи да говори, категорични са учените. Без ваше участие това няма как да стане.

Науката доказа, че новороденото е в състояние да различи човешкия глас от този, който е записан на аудио или видео. И, че детето може да се учи само при жив контакт с човек, който му обръща персонално внимание.

Така че, няма как техниката да го излъже и да ви замени.

Детският мозък може да бъде претоварен

Детето, естествено, се нуждае от стимули и общуване с други хора, но мозъкът му има нужда от почивка. Нуждае се от период на покой, в който да няма никакви стимули.

Това може да стане само по време на сън.

Възможността на детето да се съсредоточи и да задържи вниманието си върху конкретно нещо е кратко и ограничено.

Ако има твърде много дразнители, мозъкът му ще е прекомерно стимулиран и претоварен. Това води до раздразнителност, проблем със съня, плач и ... други проблеми.

Обърнете внимание, че детето до една година детето не е в състояние да си почива в периодите на бодърстване. За да почива пълноценно му е нужен сън.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари