5 грешки, които съсипват пералнята ни

4
Почти всеки от нас допуска тези грешки
Почти всеки от нас допуска тези грешки

Почти всеки от нас допуска тези грешки

Никой от нас не осъзнава колко неприятно е било прането преди, пише Блиц. Вместо да наблъскаш всичко и да натиснеш едно копче, нашите баби са клечали и с помощта на сапун и дъска за пране са миели и плакнели дрехите си в студена вода.

А ние хвърляме прането в пералнята и всичко вече е нейна грижа. Ако пък имаме и сушилня, то най-вероятно щастието е пълно.

Има няколко грешки обаче, които често допускаме и дори не осъзнаваме, че те съсипват уреда ни и скоро може да се наложи да се сбогуваме с него. Ето кои са те:

1. Не използвате антибактериален препарат за пране

От улицата носим у дома много бактерии по дрехите си. Ако не се грижим правилно за унищожаването им, то допускаме огромна грешка. В крайна сметка, с обикновен прах или гел, бактериите не умират, напротив - чувстват се доста комфортно. Спасете се от тях, като си купите антибактериален перилен препарат.

2. Не почиствате пералнята

Барабанът блести като чист отвътре, което според вас значи, че всичко с машината е наред? Това въобще не е така. Вътре се натрупва мръсотия, затова е добре да я почиствате всеки месец. Има специални почистващи препарати, но можете да се справите и с импровизирани.

Освен това върху гумените уплътнения на вратата може да се образува мухъл. Добре е да миете и тях поне веднъж месечно. Филтърът в идеалния случай трябва да се чисти след всяко измиване - става много бързо, отнема 10-на минути.

3. Слагаме дрехите вътре грешно

Колко от вас например знаят, че дънките трябва да се перат на обратно. Това важи и за нещата, които са от деликатни материи - пуловери, памучни ризи и блузи. Това ще предотврати повредата на тъканта по време на пране и центрофуга.

4. Препълваме пералнята

Въпреки че в инструкциите ни пише, че машината ни може да се справи с 5 кг. сухо пране, ние все пак си мислим, че може да извърши и някой подвид. В барабана задължително трябва да има празно място около височината на една длан или за предпочитане два юмрука., за да бъде измиването ефективно. В противен случай рискувате да изкарате дрехите си мокри и с неразтворен прах за пране.

5. Не регулирате скоростта на центрофугата

Нямате представа колко деликатни всъщност могат да бъдат дънките. И да, памучният плат също. Той издържа максимум до 600 оборота в минута. Чаршафи и кърпи до 1400. Дънките издържат на скорост на центрофугиране до 900 оборота в минута, а деликатните тъкани до 400. Ако центрофугата е по-интензивна, то тъканта се износва и изтрива по-бързо.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари